Szombaton reggel 8 órától elkezdték az Egészségügyi, Gyermekjóléti és Szociális Intézmény Idősek Otthona fertőtlenítését, mellyel kapcsolatban Dr. Kállayné Major Marina igazgatóval beszélgettem.
Mikor és milyen formában jelezte a honvédség az intézmény felé, hogy szükséges lenne egy ilyen munkának az elvégzése?
Intézményünk esetében úgy kezdődött, hogy felhívott engem egy katonatiszt, hogy a mai napon fertőtlenítést fognak végezni nálunk. Időpontot egyeztettünk és 8 órára kértem, hogy érkezzenek meg. Megbeszéltük azt is, hogyan készüljünk elő. Ennek kapcsán Csengődi Kamilla szakmai vezetővel és Podmaniczki Ágota főnővérrel egyeztettük az előkészítés lépéseit. Ezt követően az összes intézményben dolgozó kollégákkal áttekintettük a tervet, hogy hol lesznek az idősek, mikor és hová lesznek áthelyezve. Ez komoly logisztikai feladat volt, melyre volt 2 egész napunk. Tegnapi napon újból telefonáltak a Honvédségtől és tájékozódtak, hogy mindent előkészítettünk-e. Mivel felkészültünk, így reggel 8 órára meg is érkezett a 6 fős katonai csapat.
A mai nap először is egy bejárással vette kezdetét, ahol bemutattam a lakóotthont: a lakószobákat, étkezőt stb. A parancsnok tájékoztatott, hogy 2 részletben fogják a fertőtlenítést végrehajtani. Ezután aláírtam azt a dokumentumot, hogy erre az időszakra átadom a parancsnokság alá az intézmény épületét. Ezek voltak a legszükségesebb lépések, hogy elkezdődhessen a munka.
Az intézmény részéről milyen logisztikai feladatok előzték meg ezt a napot?
Nagy felkészülésen vagyunk túl: miután 2 napunk volt, annyit tudtunk tenni, hogy elmondtuk ellátottijainknak, hogy mi fog történni. A legnagyobb problémát a fekvőbetegek áthelyezése jelentette az épület elkülönített részére. Ez a feladat a szakmai vezetésre és a főnővérre hárult. A megoldást az jelentette, hogy kerekesszékben toltuk át a fekvőbetegeinket az egyik részlegből a másikba.
A kollégák nagyon profin és ügyesen végezték a dolgukat, kitalálták az eljárásrendet, amiről én tájékoztattam a Polgármester urat és az Aljegyző asszonyt.
A nővérek a járó betegeket kikísérték az udvarra, ahol már az önkormányzattól kapott sörsátor már fel volt állítva. Zene, tea, pogácsa és jókedv mellett töltötték el ezt az időt. A fekvőbetegeket egy külön helyiségbe helyeztük át. Az időjárás kegyes volt hozzánk és a katonák el tudták kezdeni a munkát.
Áramtalanították az épületet. Mennyire okozott gondot a működésben?
Ez is egy egyeztetési pont volt a parancsnokkal, hiszen ők ezt a munkát 7 órakor szerették volna elkezdeni. Azért volt külön kérésem a 8 órai kezdet, mivel így meg tudtuk oldani a reggeli lebonyolítását. Az épület teljes áramtalanítása nem okozott problémát, mert az időseknek megfőztük előre a teát és a kávét, tehát minden előkészületet megtettünk az áramszünet előtt.
Milyen típusú fertőtlenítőszereket használtak?
Átküldték számomra emailben a vegyszeres fertőtlenítők jellemzőit és adatait, és ma reggel szóban is elmondták, hogy milyen anyagot használ fel a Honvédség.
Az egyik egy hipós fertőtlenítő, ami a hideg padlóburkolatokra került. A bútorzatra és az egyéb helyiségekre egy alkohol alapú szert hordtak fel.
Először a nagy épület sterilizálására került sor, majd ezt követően félórás szellőztetés következett, mialatt a vegyszer alaposan beszívódott a felületre. A takarítószemélyzet parancsnoki tájékoztatást követően letörölte a hipós részeket – így a lakók nem tudnak érintkezni ezzel a vegyszerrel -, majd ezután a nővérek visszakísérték a lakókat a szobáikba.
Hogyan fogadták a lakók a munkálatokat?
Nagyon büszke vagyok a lakóinkra, mivel az első pillanattól, a március közepén meghozott látogatási tilalomtól, a kijárási tilalomtól kezdve jól fogadták ezeket az intézkedéseket, ideértve a mai napot is. Továbbá köszönöm a kolléganőimnek az összehangolt, gördülékeny munkát, amit a mai napon végeztek.
Kiss Tamás