Közel két évtizede, 1991 óta működik városunkban a „Kiskőrös Városért” Alapítvány, amelynek létrehozásával az alapítók Kiskőrös támogatását, fejlesztését tűzték ki célként. Az alapítvány szerepet vállal a város szépítésében, fejlesztésében, a műemlékek védelmében, a  történelmi és kulturális hagyományaira alapozva részt vesz a helyi rendezvények szervezésében és bonyolításában, szerepet vállal az egészségmegőrzésben, a tudományos, oktatási, szociális és sporttevékenységekben, a környezet-, természet-, valamint a gyermek- és ifjúságvédelemben, elősegíti a hátrányos helyzetű csoportok társadalmi esélyegyenlőségét. 

Dr. Ba Mariann ügyvéddel,  Kiskőrös Városért Alapítvány kuratóriumi elnökével beszélgettem, aki 2019. december 9. óta látja el ezt a feladatot.

Dr. Ba Mariann, a Kiskőrös Városért Alapítvány kuratóriumi elnöke

Milyen tevékenységeket végeztetek az elmúlt egy évben? Melyek voltak a legnagyobb kihívások? Amikor megválasztottak elnöknek, mit tűztél ki célul? Mi az, ami ebből megvalósult?

-Hirdetés-

Ez az év és a helyzet is speciális volt, melyhez hozzájött hogy az elnöki kinevezésem is. Amikor egy évvel ezelőtt 2019. december 9-én megválasztottak az alapítvány elnökének, az azt követő időszak egy hosszú és bonyolult folyamat volt. Pont a tavalyi évben zárult egy olyan projektünk, mely nagyon sok rendezvénnyel, magas költségvetéssel járt, melynek a lezárása  ebben az évben, azaz 2020 első felében valósult meg. Amikor átvettem az alapítvány vezetését, az volt a fő célkitűzésem, hogy az alapítvány forrásait a lehető leghatékonyabban használjuk fel, próbáljunk minden téren helytállni, és hogy a kuratórium valóban testületként funkcionáljon. Ebben a tagok is maximálisan partnerek voltak. Nagy hangsúlyt fektetünk a munkamegosztásra is, így mindenki a saját területének megfelelően teszi hozzá a tudását és az energiáját egy-egy projekthez. Az alapítványban öten vagyunk, és mindannyian más-más szakterületet képviselünk. Én szakmámból adódóan a jogi feladatokat látom el, dr. Kállayné Major Marina a szociális területen jártas, míg Pethő-Szűcs Mária az iskolákkal és az egyházzal való együttműködésben tud segíteni, míg Harangozóné Balogh Zsóka az óvodás gyerekek kapcsán, és egykori önkormányzati képviselőként a hivatali folyamatok ismeretében is  jártas. Molnár Elvira a civil szervezetek gyakorlati működésében és a pályázatírás területén van otthon. Így jól fel tudjuk osztani a feladatokat.

dr. Ba Mariann, Harangozóné Balogh Zsóka, Pethő-Szűcs Mária, dr. Kállayné Major Marina

Még év elején meghatároztunk egy ütemtervet, meghatároztuk, hogy melyik területen milyen feladatokat szeretnénk végrehajtani. Ehhez rendeltük hozzá az anyagi forrásainkat.   Mivel közhasznú alapítvány vagyunk és nagyon sokrétű célkitűzés van az alapító okiratban meghatározva, így nagyon tág a mozgásterünk és ezt mi ki is használjuk. A szociális szférától a városfejlesztésen keresztül a rászorulók támogatásán át rengeteg dolog fér bele. Mindenhol próbáltunk helytállni, azonban márciusban jött a vírus, ami minden számítást keresztülhúzott. Ezért új fordulatot vettünk és a tervezett céljaink helyett létrehoztunk egy járványügyi alapot, ahová nagyon sok felajánlás érkezett. Ezzel tudtuk mi is segíteni a városban először a maszkok terjesztését, majd a fertőtlenítést, különböző eszközök beszerzését, sőt még a Polgárőr Egyesületet is tudtuk támogatni.

Az enyhítő rendelkezéseket követően, a nyáron már tudtunk fókuszálni a céljainkra is, azokra, amik elmaradtak. Reménykedtünk benne, hogy azért még így az év végén meg tudjuk tartani a már hagyománnyá vált adventi kórustalálkozót, sőt egy télapó ünnepséget is szerettünk volna rendezni a gyerekeknek, de ez sajnos meghiúsult. A betlehemi ház és az adventi koszorú felállításán túl egyéb programban nem tudtunk részt venni. A betlehemet mindig mi magunk, saját kezűleg készítjük el, számunkra ezzel kezdődik az adventi időszak.

Kapcsolódó cikk
Kiskőrös főterén gyönyörködhetünk a város adventi koszorújában és a betlehemi jászolban
Kiskőrös főterén gyönyörködhetünk a város adventi koszorújában és a betlehemi jászolban
A már-már fagyos szombati reggel ellenére, nagy lendülettel, jókedvvel és odaadással sürögtek- forogtak Kiskőrös Város főterén a Kőrös-Körül Nők Egyesület...

A programokon túl, ami a projektjeinket illeti, idén ősszel elkészült a Roma Alkotóház, melynek felújítása az alapítvány egy nyertes pályázatához kapcsolódik. Ennek kivitelezését szerencsére nem érintette a vírushelyzet. Most az év végén maradt még két nagyobb projektünk. Az egyik a Tüskös Park létrehozásának a támogatása. Ennek érdekében civil megkeresés érkezett hozzánk, és úgy döntöttünk, hogy segítünk mi is. Létre fogunk hozni egy alapot, ahová magánszemélyek, illetve cégek, vállalkozások tudnak befizetést eszközölni. A park megvalósulását mi ezzel szeretnénk támogatni.

Kapcsolódó cikk
Parkfejlesztési tervek Kiskőrösön: Tüskös Közösségi Tér lesz a terület neve
Parkfejlesztési tervek Kiskőrösön: Tüskös Közösségi Tér lesz a terület neve
Lakossági fórumot tartottak október 15-én Kiskőrösön a Tüskös-Arany-Esze T.-Katona J. utcák által határolt önkormányzati közterületi park fejlesztéseivel kapcsolatban. Az összejövetel...

Idén év végén sajnos elmaradnak az év végi jótékonysági rendezvényeink is, azonban kaptunk egy felajánlást, melynek keretében rászoruló családoknak tudunk segíteni elektronikai eszközökkel. Ezek átadására december közepén került sor. A rászorulók személyére a szociális rendszerben, oktatási intézményekben dolgozók tesznek javaslatot, majd mi kidolgozunk egy szempontrendszert, mely alapján a lehetőségekhez mérten döntjük el, hogy ki részesül a felajánlásból. Itt még visszatérnék a járványhelyzetre. Tavasszal, amikor bezártak az iskolák, az idei évi rendezvények szervezésére szánt összegeket arra fordítottuk, hogy tableteket, és laptopokat vettünk azoknak a gyerekeknek, akiknek nem volt ilyen eszköz a birtokában, és ennek hiányában nem tudták volna a tanulási kötelezettségeiket teljesíteni. Itt például szempont volt az, hogy jó tanuló gyerekről legyen szó, aki a szerényebb szociális körülményei ellenére mégis kiemelkedően teljesít a tanulásban és ezáltal példát mutat a többi tanuló számára.  Ma már eljutott arra a szintre az alapítvány, hogy minket keresnek, mi pedig a megkeresések alapján döntünk, hogy milyen projektek mellé tudunk odaállni, illetve mi is ötletelünk folyamatosan, saját kezdeményezéseink is vannak. Amikor kialakult a járványhelyzet, és tudomást szereztünk arról, hogy vannak olyan gyerekek, akik eszköz hiányában nem tudtak otthon tanulni, nem is volt kérdés, hogy segítünk. Amikor a mi fejünkből pattan ki egy ötlet, akkor pedig mi keresünk hozzá partnereket, támogatókat. Az is a feladatunk, hogy utánamenjünk a forrásoknak.

Pethő-Szűcs Mária és dr. Kállayné Major Marina az adományokkal

Kikkel szoktatok együttműködni?

Legtöbbször a Petőfi Sándor Művelődési Központtal és a János Vitéz Látogatóközponttal. Ők azok, akik mindig segítenek nekünk. Az önkormányzat szintén nagyon sok segítséget nyújt, akár szakmailag, akár egyéb kérdésekben, de egyéb civil szervezetekkel és magánszemélyekkel is dolgozunk együtt, sőt vannak önkénteseink is. Nagyon jó a kapcsolatunk a Kőrös Körül Nők Egyesületével is. Szóval nagyon széleskörű az együttműködésünk.

Hogyan összegeznéd ezt az évet?

Tudtuk, hogy nehéz év lesz, egyrészt az átvétel miatt, másrészt a kitűzött célok sikeres megvalósítása okán. Véleményen szerint egy igazán mozgalmas és nagyon eredményes évet zárhatunk, hiszen nagyon sok helyen tudtunk segíteni, nagyon sok mindent meg tudtunk valósítani. Azonban – annak ellenére, hogy abszolút elégedett vagyok a működésünkkel-  mindezt lehetőségeinkhez mérten szeretnénk még fokozni. Külön öröm számomra az is, hogy a kuratórium egy működőképes csapattá állt össze, melyet mutat például, hogy  az idei évben mindig egyhangú döntéseket hoztunk. Úgy gondolom, hogy az alapítvány méltó helyére került, és ezt külön köszönöm a kuratórium tagjainak is!

Milyen terveitek vannak a jövőre nézve?

Tervezünk folyamatosan, de még mindig tartunk a pandémiás helyzettől. December közepén zártuk az évet, amikor is áttekintettük az idei év költségvetését. Megnéztük, hogy mennyi pénzünk maradt és a forrásoknak megfelelően tűzzük majd ki a jövő évi céljainkat. Azonban mindig adódnak olyan feladatok, melyeket külső megkeresés alapján vállalunk el, mert fontosnak tartunk. Szerintem ez jövőre sem lesz másképp.

Továbbra is arra kérünk mindenkit, hogy lehetőségeikhez mérten – akár adójuk 1%-ának felajánlásával – támogassák kezdeményezéseinket, munkánkat! Az alapítvány számlaszáma: 11732057-20009245. Előre is köszönjük a támogatásokat!

MEGOSZTÁS