A kiskőrösi Petőfi Sándor Művelődési Központ felkérésére és támogatásával ingyenes Pavervol műhelyfoglalkozást tartott Csomák Lászlóné Cserzsi. Nem először járt Kiskőrösön, hiszen 2017-ben tartott már hasonló workshopot ugyanitt. Ezúttal is nagy volt az érdeklődés az eseményre, melyen mi is részt vettünk.
Csomák Lászlóné Cserzsi hat évvel ezelőtt egy internetes oldalon találkozott a hazánkban akkor még alig ismert technikával, a Paverpol textilszobrászattal. Az alapokat egy budapesti stúdióban sajátította el, majd sok-sok gyakorlással, kísérletezéssel indult el saját útján és alakította ki egyéni stílusát. Ennek egyik jellemzője a kifinomult térlátás, az egyedi színvilág használata, valamint a már-már művészeti fokra fejlesztett laza aprólékosság. Mindez sohasem állt tőle távol, mivel fogtechnikusként végzett.
Cserzsi rendszeres kiállítónak számít Magyarországon, de már külföldön is több helyen bemutatták műveit. Gyakran vendégeskedik a közszolgálati és kereskedelmi televíziócsatornák magazinműsoraiban is. Számos rangos elismerés büszke tulajdonosa.
Mint mondta, művészetét három szóval lehet jellemezni: természetközeliség, lelkiség, nőiesség, amelyek témaválasztásaiban mutatkoznak meg. Legtöbbször olyan eseményeket, mozzanatokat, jeleneteket örökít meg, mint a hagyományok, emberi kapcsolatok, családi ünnepek. Színhasználata, személyiségét tükrözi. Szereti és gyakran alkalmazza az erős, harsány színeket, melyeket különös érzékkel és technikával lágyít, szelídít, elvarázsol egy romantikus pasztell mesevilágba.
A Paverpol rengeteg lehetőséget ad az alkotásban. Készíthetünk kül- és beltéri szobrokat, domborműveket, ajándéktárgyakat, dekorációkat. Kalandozhatunk a színek, formák, mozdulatok világában. Sok selymet, természetes és részben újrahasznosított anyago(ka)t is felhasználhatunk a kreatív alkotások elkészítése során.
Ebbe a lenyűgöző kis mesevilágba pillanthattunk be mi is.
Január 29-én szombaton két kiscsoportban vehettünk részt ingyenes Paverpol workshopon. Ez alkalommal háromféle textil, ragasztóhoz való viszonyáról kaptunk útmutatást, illetve a plasztosítást is tanultuk. Egy fa táblácskára készítettük el alkotásainkat, melyhez ragasztót, selymeket, csipkét, gipszfigurákat és színes akrilfestékeket használtunk. Az elsődleges koncepció az volt, hogy a textilek picit lógjanak le a képről. Mint mondta, legelőször az anyagokat kell megismerni, hiszen a selyem nem ugyanúgy viselkedik ragasztó hatására, mint a pamut anyag. Az egyes lépésekről külön-külön tájékoztatott minket. Érdekességekre, további hasznos információkra is felhívta a figyelmünket. Azt is elmesélte, hogy ez a technika annak idején Hollandiából indult el. Kezdetben a háziasszonyok alkalmazták előszeretettel, azonban ma már több országban, az egyetemeken is felvehető oktatási tantárgy. Magyarországon körülbelül 10 éve érhető el ez az anyag: ragaszt, keményít és formát is tud adni.
Mint mondta, nagyon élvezi a workshopok tartását, szívesen adja át tudását.
A nagy érdeklődésre való tekintettel a workshopot tanfolyam követi, amelynek első alkalma február 19-én lesz.
Bővebb információ a kiskőrösi művelődési központban kérhető.
Fotógaléria: