Hivatalosan is lezárult a 2018-2022-es ciklus, és április 3-án új országgyűlési képviselőket választ Magyarország. Ennek kapcsán megkértük Bányai Gábort, Bács-Kiskun 5. számú választókerületének országgyűlési képviselőjét, hogy foglalja össze, hogyan értékeli az elmúlt 4 évet Kecel szempontjából.
Nehéz 4 év áll mögöttünk
Az elmúlt 4 évet értékelve először is említést kell tennünk a már két éve nyakunkon ülő, velünk élő pandémiára, a koronavírus-járványra. A Covid elképesztő méretű károkat okozott, elég csak a népességre vagy akár a gazdaságra pillantani. A járványt megelőzően sikerült stabilizálni és felfelé ívelő pályára állítani a gazdaságot, amelynek állapota köszönhető volt a megelőző, Gyurcsány/Bajnai kabinetek rossz kormányzásának. A mutatókon látszott, hogy működnek az elképzeléseink, az ötleteink és a döntéseink. Majd jött a válság, beköszöntött az orosz-ukrán háború, ami még inkább át fogja írni a következő hetek, hónapok, és lehetséges, hogy az éveknek a gazdasági, politikai és geopolitikai lehetőségeit.
Egy rendkívül nehéz időszakon vagyunk túl közösen, és ennek ellenére mind a gazdasági növekedés, mind a helyi gazdaság megerősödése, a munkanélküliség csökkenése, a fejlesztések számának növekedése azt mutatja, hogy Kecelen és a választókerületben van tetterő: akár egy természeti katasztrófa ellenére is képesek a keceliek a víz felett tartani magukat, képesek arra, hogy működésben tartsák a helyi gazdaságot.
A vírus ellenére is folyamatosan fejlődött a város
Az elmúlt 4 évben közel 7 milliárd forint támogatás érkezett a városba, amely érintette a város gazdaságát, a civil szervezeteket, az önkormányzatot és az egyházakat is. Az oktatási rendszert és a gazdasági szektort is minden tekintetben pozitívan érintette az elmúlt 4 esztendőnyi kormányzásunk. Azt kell, hogy mondjam, hogy a baloldali kormányok működéséhez képest pedig fellélegzett a térség.
Hogy néhányat említsek az elmúlt időszak eredményeiről: megtörtént a Szabó Pál utcai Óvoda és az Újfalusi Óvoda energetikai korszerűsítése, megépítettük a Kecel és Imrehegy közötti kerékpárutat, új szárnnyal bővítettük a Csendes Ősz Idősek Otthonát, ahol éttermi rész és közösségi teret alakítottunk ki. Teljesen felújításra került a Flóra Vendégház 6 lakása, a Polgármesteri Hivatal energetikailag korszerűsítésre került, a tetőszerkezetét megújítottuk.
A térségben minden intézményt, ami az államé vagy az önkormányzaté már javarészt felújítottuk, vagy éppen zajlanak a megújítási munkálatok. Emellett a működtetésükre is sokkal több pénzt tudunk fordítani, mint korábban.
Nem csak fejlesztési források érkeztek a térségbe
E beruházások mellett az itt élők is mindig számíthattak a kormányzatra: a fejlesztések mellett a Kormány mindig úgy fordult a magyar emberekhez, hogy ahol baj van, ott segít. Ha volt miből, akkor segítséget és támogatást kaptak többek között a nyugdíjasok, a családosok és a fiatalok is. Továbbá a munkabérek tekintetében is elmondható, hogy a lehetőségeink határán túllépve megemeltük a közszférában dolgozók bérét, a minimálbért és a szakmunkás minimálbért is. Emlékszem még azokra a Medgyessy és Gyurcsány kormányokra, amelyek pont ezzel ütötték-verték rettenetesen az ország polgárait: mindig azokat sanyargatták, akik a legnagyobb terhet vitték. Többek között a közszférában dolgozókat, a családosokat és a középosztályt. Mi ezzel pont ellentétesen cselekszünk, hiszen nem segélyalapú, hanem munkán alapuló társadalmat építünk Magyarországon.
Mint köztudott, a keceliek alapvetően egy sikerre ítélt közösséget alkotnak: olyan erős helyben a vállalkozó szellem, hogy elfogadnám mind a 23 településen e városra jellemző hagyományt. Ennek fennmaradásához szükséges, hogy ne engedjék el a gyermekeiket, a családjaikat innét elköltözni, melyhez nem feltétlenül kell egy új nagy vállalkozás, vagy egy jó út (amin természetesen dolgozunk, és hamarosan meglesz az eredménye is).
Azt a hitünket kell még erőssebbé tenni, hogy érdemes ezen a nehéz világon, a homok és a föld találkozásánál megmaradni, megélni. Ezzel én gazdálkodóként is tisztában vagyok. A helyiekben is tovább kell ezt erősíteni, hogy ebben a városban érdemes élni, érdemes gazdálkodni és vállalkozni, érdemes ide visszaforgatni a forrásainkat. Ehhez én minden segítséget megadnék a politika és a politika magasabb szintű szereplői részéről.