A Kiskőrösi Bem József Általános Iskola a 2022/23-as tanévben hat új pedagógussal kezdi meg a munkát. Ebben az interjúban Pasztendorf Gabriellát szeretném bemutatni az Olvasóknak, aki alsó tagozatban, tanítóként erősíti az iskola tantestületét.
Hogyan kerültél Kiskőrösre?
A párom miatt költöztem a városba két éve. Előtte öt évet tanítottam a Kiskunhalasi Fazekas Mihály Általános Iskolában pályakezdő tanítóként. A szívem Kiskőrös felé húzott, ezért amikor meghallottam, hogy van lehetőség, azonnal jelentkeztem a Bem iskolába.
Hol végeztél?
Kecskeméten végeztem az akkor Neumann János Egyetemen, ami ma Károli Gáspár Református Egyetem. Tanítóként, ének zene műveltségterületen. Munka mellett végeztem el az SZTE-n a neveléstudományi bölcsész szakot, mely okleveles egyetemi végzettséget biztosít a tanítói szakmám mellé.
A Bem iskolában az 1.c osztályfőnöke vagyok. A magyar nyelv és irodalom, ének, rajz, technika tantárgyakat tanítom nekik. Illetve a 3.c osztályban heti két órában éneket.
Miért tartottad fontosnak a neveléstudományi bölcsész képzést?
Ez egy nagy álmom volt. Hiszek az élethosszig tartó tanulásban. Maga a pedagógia, mint tudományág nagyon érdekel, így az egész oktatási rendszert úgy érzem, jobban átlátom. Ekkor jelent meg egy szakmai cikkem az ELTE Gyermeknevelés Tudományos Folyóiratban. A szakdolgozati konzulensemmel – dr. Józsa Krisztiánnal – közösen írtuk. Címe: Az olvasástanítás eredményessége az iskola kezdő szakaszában a COVID19 időszaka alatt: a pedagógusok és a szülők megítélése.
Mindig tanár szerettél volna lenni?
Nem egészen. Néha óvodapedagógus, lakberendező, néha építész. Sokáig nem voltam biztos az utamban, amely a középiskolában kristályosodott ki. Az engem tanító pedagógusok inspiráltak. Mikor a Fazekasba kerültem, ott olyan nevelőtestületben dolgozhattam, akiktől rengeteget tanultam. A legtöbbet Horváth Márta tanítópáromtól, aki a legnagyobb támogatóm volt emberileg és szakmailag.
De korábban is voltak rám nagy hatással pedagógusok. Nyolc évig néptáncoltam, négy évig voltam énekkaros. Mindkét területen sokat jelentettek nekem a tanáraim. Általános iskolai tanítóm is nagyon meghatározó volt abban, hogy ezen a pályán induljak el.
Hogyan fogadta családod a továbbtanulási terveidet?
A szüleim igazi példaképek számomra, mert nagyon örültek, támogattak. Igazából első generációs pedagógus vagyok a családban. Bár azóta a nővérem is tanárként végzett.
Őt vajon te inspiráltad ebben?
Igen, azt hiszem. Mindig azt mondtam neki, hogy ő is nagyon szeretné ezt a szakmát, a gyerekeket.
Szerinted mik az igazi pedagógus vonásaid?
Nagyon rugalmasnak tartom magam, bármilyen élethelyzethez alkalmazkodni tudok. Kreatív vagyok. Mások azt mondják, magas az érzelmi intelligenciám. Ezt a nevelésben is különösen fontosnak tartom. Az énkép, önismeret tudatos fejlesztését. És persze a problémamegoldó képességemre is szükségem van.
Hogy látod, mik a legkomolyabb kihívásai egy pedagógusnak a 21. században?
Mindenképpen a rohanó világ, ami mindannyiunkat körülvesz. Sokszor úgy érzem, hogy nincs időm semmire és senkire. Pedig szükségünk van rá, hogy magunkat jobban megismerjük, hogy a pillanatnak, a mának éljünk. Csak így lehetünk boldogok.
Mivel kapcsolódsz ki a munka körforgásából?
Nagyon szeretek kirándulni, utazni, bár erre ritkán adódik lehetőségem. De az olvasás – akár pedagógiai szakkönyveké is – , illetve a zenehallgatás mindig kikapcsol.
Fel tudsz idézni kedves emléket a te iskolás éveidből?
Például a szavaló- és mesemondó versenyek Soltvadkerten. Énekkari fellépéseink, adventi hangverseny. Néptáncos szereplések a szüreti felvonuláson. Ezekre nagyon jó visszaemlékezni.
Pedagógusként is gyűjtöttél már hasonló élményeket?
A második évemben volt egy tanítványom, aki az iskolai és járási mesemondó versenyen is első helyezést ért el. Rá ma is nagyon büszke vagyok. Illetve a Fazekas Innovációs Műhely keretében tartottam egy kétórás előadást a környék pedagógusainak Logika és sakk témában. Amikor az Öko-program gazdája voltam, a fenntarthatósági témahét keretein belül írt pályázatom alapján a megye legjobb iskolája lettünk. Ezen felül én voltam a Sakkpalota program koordinátora is.
Mindenkitől megkérdezem, hogy mi a kedvenc idézete. Számodra van ilyen különösen fontos mondat?
„Az iskola arra való, hogy az ember megtanuljon tanulni, hogy felébredjen tudásvágya, megismerje a jól végzett munka örömét, megízlelje az alkotás izgalmát, és megtalálja a munkát, amit szeretni fog.” (Szent-Györgyi Albert)
„Egy remek tanárral eltöltött egyetlen nap többet ér, mint ezer évnyi szorgalmas tanulás.” (japán közmondás)