Tetézi Attila, az izsáki művelődési ház vezetője és a város kulturális életének szervezője. Idén ünnepli 10. évfordulóját ebben a pozícióban. Arról faggattam, hogy milyen programokkal készült a 2023-as évre, és milyen víziói vannak a jövőre nézve.
– Ha egy szóval kellene jellemezned 2023-at programok és közösség szempontjából, mi lenne az?
– Fejlődés. Mert a lehetőségeinkhez képest úgy gondolom, hogy rengeteg programot sikerült megvalósítanunk és tényleg igyekeztünk minden korosztálynak a kedvére tenni. Számos sikeres nagy látogatottságú, és kisebb családi hangulatú rendezvény valósult meg 2023-ban.
– Milyen nagyobb rendezvények voltak ezek?
– Próbálom összeszedni időrendi sorrendbe, de tényleg nagyon színes és sokrétű volt. Kezdeném azzal, hogy 6. éve a Magyar Kultúra Napjához kapcsolódva rendezzük meg az „Én versem” című programunkat, ahol kávéházi környezetben -kávéval, teával, süteménnyel- várjuk a vendégeket, akik elmondhatják, felolvashatják kedvenc versüket.
Februárban Izsáki Színházi Esték programsorozatunkban telt házzal a Csonka Színkört láttuk vendégül.
Márciusban a gyerekek nagy kedvencét, Berg Judit írónőt hívtuk meg író-olvasó találkozóra. Majd szintén márciusban rendeztünk egy borversenyt, ahol első ízben választották meg a Város Borát.
Áprilisban a már hagyománnyá vált Tavaszi Nagytakarításra gyűltünk össze, ahol a lakosság és a civilszervezetek közösen gyűjtötték a szemetet a város határában. Szintén áprilisban, húsvéti készülődés keretében tartottunk kézműves foglalkozást, helyben sütött palacsintával vártuk a családokat, valamint közösen díszítettük fel a tojásfát. Még mindig áprilisban a Tánc világnapján a helyi, valamint a környező települések senior táncosaival tartottunk közös táncot.
Május 6-án második alkalommal rendeztük meg az Anyák napi virágültetést a játszótér melletti parkban. 12-én az 50., 60. házassági évfordulójukat ünneplő párokat láttuk vendégül egy ebédre. 13-án Soltszentimrével, Fülöpszállással közösen rendeztük meg a Három Határ Teljesítménytúrát. 20-án pedig Nebulókért jótékonysági estet rendeztünk az általános iskolával közösen.
Júniusban rendeztük a Bográcsol a család elnevezésű pörkölt főző versenyünket, amin 74 csapat vett részt. Június 18-án első alkalommal rendeztünk Apák napi programot, ahol közös játékra hívtuk az édesapákat és a gyermekeket. Június 25-én immár harmadik alkalommal került megrendezésre a Nyárindító gyermeknapunk, ahol a város civil szervezeteivel összefogva 12 állomásos akadály pályával, ugrálóvárral, íjászattal, gyermek műsorral, palacsintával, habpartyval vártuk a gyerekeket.
Idei év gazdag volt könyvtermésben is a Helyi Identitás Erősítése a Kolon Mentén című projekt keretében három könyvet jelentettünk meg Izsák története 2. rész, Izsáki kalendárium, valamint Mátyási József reformkori költő tanulmánykötetét, ezek bemutatójára július 20-án került sor.
Augustus 20-án hagyományosan kenyéráldásra vártuk az érdeklődőket.
Szeptemberben nyárzáró bulit rendeztek a fiatalok a művelődési házban, és szintén ebben a hónapban második alkalommal szerveztünk baba-mama börzét a piaccsarnokban.
Október 7-én második alkalommal rendeztük meg az Idősek Napját, amire 240 nyugdíjast vártunk vacsorával, műsorral. Október 14-én nyitottuk meg az Őszi alkotótábor munkáiból összeállított kiállítást.
Novemberben hagyományosan a LavioLa régizenei együttes halottak napi koncertjét hallgathatták meg az érdeklődők a katolikus templomban. 25-én közkívánatra ismét baba-mama börzét tartottunk a piaccsarnokban.
Mindeközben elindult az adventi készülődés, egy lelkes kis csapattal rönk mikulásokat, szarvasokat, szelfipontot készítettünk kedd esténként. A díszítésre december 2-án került sor.
December 1-én elindult az Adventi élő naptár is, ahol a város lakói öltöztetették ünnepi díszbe ablakaikat 24-ig. A kész alkotásokról a művház Facebook oldalán közöltünk fotókat.
December 3-tól Adventi gyertyagyújtásokra vártuk a város lakóit a főtérre, műsorral, forralt borral, forró teával, süteménnyel. December 9-én első alkalommal került megrendezésre a Kolbászol Izsák kolbásztöltő verseny. December 16-án pedig harmadik alkalommal volt Karácsonyi Vásár a piaccsarnokban.
Szintén új kezdeményezés idén a Gyalogol Izsák, ahol a város apraját-nagyját vártuk egy közös sétára a Kolon-tó területén. Erre a programra minden hónap második szombatján került sor, és még biztosan volt olyan program, amit kihagytam, vagy csak társszervezőként vettünk részt benne.
– Kik a segítőid ebben a munkában?
– Nagyon sokat köszönhetek a Tegyünk Izsákért Egyesület elnökeként a tagoknak, akik szinte valamennyi programban közreműködnek, a Város Gazdálkodás dolgozóinak, Makai Mariannak, aki új ötleteket is hozott az elmúlt időszakban, a könyvtár munkatársainak, édesapámnak, aki előttem vezette az intézményt és akit még nem nagyon engedek pihenni.
– A programok kidolgozásánál számít a lakosság véleménye vagy esetleg kívánsága?
– Mindenképp, próbálom a visszajelzések alapján igazítani a programokat, programkínálatot.
– Idén nem rendeztek Sárfehér Napokat, mi ennek az oka?
– Ennek több oka is van. Először is van egy korábbi képviselő-testületi határozat, miszerint kétévente rendezünk Sárfehér Napokat, másodszor egy ilyen rendezvénynek komoly anyagi vonzata is van.
– Vannak-e tervek új programokra?
– Igen, a tervek szerint január 6-án indítunk egy tíz alkalmas Mozi klubbot, valamint január 15-étől Kutasd a múltad címmel a levéltár munkatársai tartanak előadást, település történet, családfa kutatás témakörben. Mindkét program a Nemzeti Művelődési Intézet támogatásával valósul meg.
– Vannak-e tervek a művelődési ház felújítására?
– Tervek folyamatosan vannak. Idén sikerült a kistermet felújítani, így végre tudunk párhuzamosan is programokat tartani.