A nyári közúti közlekedésbiztonsági kampányok kihagyhatatlan részeit képezik azok az üzenetek, miszerint senki ne parkoljon gépkocsijával a tűző napon, továbbá senki ne hagyja a gyermekét, esetleg háziállatát az autóban. Ezek a figyelmeztetések évről évre visszatérő elemei a preventív munkának.

Sajnos a figyelemfelhívások ellenére minden évben történnek olyan események, amikor az nagyon magas hőmérséklet, illetve a hőguta következtében emberéletek kerülnek veszélybe. Az átforrósodás még enyhe levegőmozgás mellett is kialakulhat, aminek egyenes következménye a hőguta – már ha ül valaki az autóban.

-Hirdetés-

A hőgutáról tudni lehet, hogy általában 40 °C feletti testhőmérsékletnél alakul ki, amikor a test verejtékezése leáll, a test hőmérséklete jelentősen megemelkedik, a bőr kipirul és forróvá válik, majd a keringés rendszere fokozatosan összeomlik. Eleinte az érintett csak azt érzi, hogy fáj a feje, rossz a közérzete, szédülni kezd, bágyadttá válik, majd hányinger kínozza. A későbbiekben a folyamat súlyosbodik, koncentrációzavar és hányás jelentkezhet, majd az autóban ülő személy elvesztheti az eszméletét. A hőguta sajnos halálos kimenetelű is lehet. Fontos tudni, hogy a gyerekeket a hőguta veszélye fokozottabban érinti, s hasonló a helyzet a házi kedvencekkel, például a kutyákkal is.

Mi a teendő, ha egy síró csecsemőt vagy kisgyermeket talál egy bezárt autóban?

Késlekedés nélkül kérjen segítséget a 112 központi segélyhívó telefonszámon! Ne vesztegesse az időt arra, hogy megkeresse a szülőket! Ha módjában áll a gyermeket kimenteni a gépjárműből, azonnal helyezze hűvös, árnyékos helyre az orvosi segítség megérkezéséig. Érdemes ilyenkor hideg vizes törölközővel törölgetni, legyezgetni, vagy akár hideg vizes lepedőbe csavarni.

A nyári hőségben háziállatát se hagyja semmi esetre sem az autóban magára!

Mivel az állatok alig tudnak izzadni, ugyanolyan rosszul viselik a hőséget, mint a gyerekek. Előfordulhat, hogy valaki autóba zárt kutyát lát kánikulában, és szeretne segíteni rajta – akkor szintén hívja a 112 központi segélyhívó telefonszámot.

Pár perc is számít!

Forrás: ELBIR/kozlekedesbiztonsag.kti.hu
Kiemelt kép: illusztráció

MEGOSZTÁS
Írta: vira