Aki szerette volna megtapasztalni, milyen volt egykoron a disznóvágás hangulata, mint közösségi élmény, akkor annak ott volt a helye november 16-án a Bócsatoron azaz a XII. Bócsai Böllértalálkozón.
A szervezők célja, hogy a disznóvágás hagyományát tovább örökítsék, ízletes ételekkel, jó zene kíséretében.
A látogatók bepillanthattak a disznóvágás és feldolgozás mikéntjébe, közben pedig meg is kóstolhatták a frissen készült toros étkeket – többek között hagymás sült vért, hurkát, kolbászt, orjalevest és toros káposztát.
Egész nap szólt a talp alá való és a rendezvényt népi kézműves kirakodóvásár és gyermekprogramok is kísérték.
Hat csapat vállalta a versenyt, de nem csak Bócsa és a környező települések képviseltették magukat, hanem érkezett még csapat Mexikóból, valamint Torockó testvértelepülésről is.
Reggel hat órakor vette kezdetét az esemény, amelyet a falu kisbírója, Kovács Nándor nyitott meg, majd Szőke-Tóth Mihály, Bócsa Község polgármestere tartott egy beszédet, melyben hangsúlyozta a hagyományápoló és a közösséget formáló rendezvények fontosságát, valamint kihangsúlyozta az ily módon készült ételek, és a boltban kapható termékek közötti különbséget.
A pálinka mellett a hangulatfelelős a Nosztalgia Zenekar és Abaházi Csaba, a Retró Rádió műsorvezetője volt és, hogy a nap végén is megmaradjon, arról a Jó Laci Betyár gondoskodott.
A konferálás feladata Káposzta Lajos helytörténésznek, újságírónak jutott, aki a köszöntők után bemutatta a zsűritagokat, idén először a fogó pálinkákat is megméretették így erre is külön zsűri állt össze. A folytatásban rigmusokba szedve kis versekkel bemutatta a csapatokat.
A kötények nyakba akasztása és egy rövid pálinkaköszöntő után, kezdetét vette a verseny a XII. Bócsator Böllére címért.
A nagy napon mindenkinek meg volt a maga feladata, a férfiak a disznó megtisztítása után daraboltak, vágtak, töltöttek. A nők sütöttek-főztek, így finomabbnál-finomabb ételek kerültek a zsűri asztalára. Sült vér, sült pecsenye, hurka, kolbász, töltött káposzta mind a disznótoros ételek sorát képezte. Az elkészült ételeket-italokat kóstoló formájában a nagyközönség számára – kóstolójegy ellenében – kínálták a csapatok, így éhes-szomjas ember nem akadt a közelben.
Kulturális program keretein belül, láthattak és hallhattak néptáncot és népzenét.
Néptánc bemutatót tartott a Halas Táncegyüttes, majd a Bócsai Boróka Általános Iskola tanulói bemutatóját láthattuk.
A legifjabbak, azaz a Bóbita Óvoda gyermekei Nokta Gábor vezetésével néptánc bemutatót tartottak, majd ezt követően a Bócsai Boróka Citerazenekar néptánccal egybekötött műsora került bemutatásra a népes vendégsereg előtt.
Minden csapat jutalmazva lett fáradságos munkájáért, üres kézzel senki sem tért haza!
A pálinkákat bíráló Sipiczki István – a Vinotrep Kft. pálinkamestere -, Gyurján Attila – a Mátyás Pálinkaház pálinkamestere – és Bondor Dénes – a bócsai Szent Hubertusz Vadásztársaság elnöke – az alábbi eredményt hozta:
- első lett a Böllér SE barack pálinkája,
- második lett a Torockói Baráti Kör szintén barack pálinkája,
- míg a KANászok kontra SZŰZérmék körte pálinkája a harmadik lett
Különdíjban részesült a Vidám OLDal diólikőrrel.
Tóth Zsolt – a Kecskeméti Csárda tulajdonosa -, Lehoczki Klára – a bócsai Pipagyújtó Csárda tulajdonosa – és Danis Éva – a Torgyik-Danis Kolbászműhely tulajdonosa, a Kiskőrösi Kakasfőző Fesztivál főszervezője – hármasból álló zsűri az étkeket és a tanyaudvarokat díjazta melynek eredményei:
– Legjobb hurka – Vidám OLDal
– Legjobb töpörtyű és a legszebb tanyaudvar – Torockói Baráti Kör
– Legjobb sült vér – KANászok kontra SZŰZérmék
– Legízletesebb leves és legvidámabb csapat – Buckalakók
– Legjobb különlegesség – Mexikói csapat
– Legjobb töltött káposzta és a legjobb hagymás máj – Böllér SE
– Legjobb vendéglátó és a legjobb pecsenye – Bócsai Önkormányzat
A Főböllér címet Németh János kapta (Böllér SE).
Fotógaléria: