Kiskőrösön évtizedek óta érezhető, hogy a városvezetés különösen nagy hangsúlyt fektet a helyi kultúra és a műemlékek védelmére. Ezt a célkitűzést a Népi Építészeti Program is támogatja, amely lehetőséget nyújt az egyedi védelem alatt álló népi építészeti emlékek helyreállítására. A sikeres támogatási kérelem benyújtását követően elkezdődhet a Szlovák Tájház felújítása. Ehhez másik három projektet is kapcsoltak, melyek keretében megvalósul a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum, valamint az iroda energetikai felújítása, sőt a Petőfi Emlékmúzeum aljzatépítési, festési, fűtési, erős gyengeáram szerelési munkálatai is.
A CÉL AZ, HOGY 2023-RA, PETŐFI SÁNDOR SZÜLETÉSÉNEK 200. ÉVFORDULÓJÁRA A PETŐFI SZÜLŐHÁZ ÉS EMLÉKMÚZEUM VALAMENNYI MÚZEUMI EGYSÉGE MEGÚJULJON, ÉS A MUNKÁLATOK MÉG AZ EMLÉKÉV ELŐTT BEFEJEZŐDJENEK.
Dr. Filus Erikával, a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum igazgatójával, az emlékbizottság titkárával beszélgettünk a fejlesztések kapcsán.
November 11-től a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum sem fogadhat látogatókat. Azért, hogy ebből a helyzetből előnyt kovácsoljunk, és az idő minél hasznosabban teljen, megindult, illetve folytatódott az intézményhez tartozó épületek műemléki és energetikai felújítása. Fontos tudni, hogy ezek a beruházások Kiskőrös Város Önkormányzata projektjei, és a 2023-as Petőfi 200 emlékévre való felkészülés részét képezik.
A szülőház udvarán lévő iroda és raktárépületen megtörtént az ajtó és az ablakok cseréje, hamarosan megkezdődik a szigetelés és a fűtésrendszer korszerűsítése. Az emlékmúzeum is új nyílászárókat kapott, és elkészült a korszerű padlófűtés. Jelenleg a belső burkolat munkálatai, illetve a külső szigetelés zajlik. Amint az épület munkálatai befejeződnek, megkezdődhet az állandó kiállítás kivitelezése, amit a tervek szerint jövő év március 15-én megnyitunk. Polgármester úr szilveszteri serleges fogadalomtétele volt a szülőház járdájának felújítása és a csapadékelvezetés megoldása. A megvalósítás jól halad, az ígérethez híven szilveszterre biztosan elkészül. A korábbi járófelületek bontása már megtörtént, nagyon várjuk, hogy tavaszra gyönyörű, új udvarral várhassuk a látogatókat.
Az elmúlt időszakban a múzeum Kiskőrös Város Önkormányzata segítségével és önerő biztosításával pályázott a Szlovák Tájház felújítását megelőző szakvélemények elkészítésére, és az ezek alapján történő teljes felújításra. A Népi Építészeti Program lehetővé tette, hogy megtörténjen a népi műemlék teljes felmérése. A faanyagvédelmi szakvélemény (Szitányiné Siklósi Magdolna), illetve a statikai vizsgálat (Márkó László) által feltárt épületszerkezeti hibákat, veszélyforrásokat sürgősen orvosolni kell, így rövid időn belül megkezdődik a födémszerkezet és a deszkaoromzat cseréje, a mestergerenda megerősítése, valamint a fal repedéseinek megszűntetése és az újak kialakulásának megelőzése. Az építéstörténeti kutatás feltárta az 1839-ben épült tájház teljes történetét, a szondázó falkutatás (Dr. Vizy Márta, Dr. Gere László) elvégzése után bizonyossá vált, hogy az épületet eredetileg gyönyörű festés díszítette, és a szakemberek azt is kiderítették, hogy a faelemeken jelenleg látható kék szín sokkal halványabb, kékeszöld olajfesték volt. A felújítás egyik látványos eleme lesz az eredeti színek visszaállítása. Fontos mozzanat lesz a csapadékelvezetés megoldása, ami nagyban hozzájárul majd ahhoz, hogy a tájház falazata száraz maradjon. Az értékleltár összeállításával, illetve a ház teljes építész felmérésével (Barkóczi Tamás) nagyon komoly dokumentumanyagot alkottak meg az általuk felkért szakemberek, akik a felújítás során végig a kivitelezők segítségére lesznek. A munkálatok elvégzésének határideje 2021 nyara.
Augusztusban újabb kérelmet nyújtott be Kiskőrös Város Önkormányzata a Teleki László Alapítványhoz a Népi Építészeti Programra Petőfi Sándor szülőházának műemlékvédelmi és helyreállítási munkálatait megalapozó dokumentáció elkészítésére.
Bízunk a kedvező döntésben, amely alapján elkészülhetnek a szakvélemények, és 2021/’22-ben megvalósulhat a szülőház felújítása is.
Fotógaléria: