A karácsony személyes oldaláról Győri Gáborral, a Kiskőrösi Baptista Gyülekezet lelkipásztorával beszélgettem.

Mesélj egy kicsit életed korábbi gyülekezeteiről, szolgálati helyeiről!

-Hirdetés-

A pécsi baptista gyülekezetben nevelkedtem, nagyon sok személyes szállal kötődök Pécshez. Ott jártam gyermekistentiszteletre, ifjúsági órára, ott jutottam hitre és onnan indultam a teológiára. A teológia utolsó évében házasodtunk össze a feleségemmel.

2010-ben kerültünk Ózdra, ami szórványkörzet volt, négy szolgálati hellyel. Négy év elteltével bekapcsolódtam egy határ túloldalán lévő – rimaszombati – magyar nyelvű gyülekezet plántálásába. Közösen dolgozva egy magyar származású szlovák lelkipásztorral, aki már nem tudott annyira jól magyarul, hogy az Igét hirdesse.

2018-ban érkeztünk a családommal Kiskőrösre, a feleségemmel Győriné Vadas Mártával, és három gyermekemmel, Emmával, Donáttal és Lőrinccel. Mindannyian megtaláltuk a helyünket a gyülekezetben.

Hogyan zajlottak a gyerekkori karácsonyaitok?

Többgenerációs baptista családból származom. A szokásos hívő énekek meghatározóak voltak az életünkben. Ezek nagyon a szívemhez nőttek és igyekszem ezt a gyermekeimnek is átadni. Az adventi gyertyák mindig fontosak voltak számunkra.

Gyerekkoromban az istentiszteleti díszítések, a hangszeres és kóruséneklés is meghatározóak voltak az ünnepeken. Néhány éve készítettem egy személyes listát karácsonyi énekekről, amik számomra kedvesek.

Ez a füzet pedig a pécsi baptista gyülekezet karácsonyi dalai lefűzve.

A szentesti alkalom után odaült az orgonista az orgonához. Elkezdte játszani ezeket az éneket, a gyülekezet átrendeződött, a családok egymás mellé ültek, az ifjúság csillagszórózott a karácsonyfánál. Mindenki énekelt. Nagyon hangulatos szokás volt. Ezt gyerekkorunkban akkor is tartottuk, amikor nagyszüleinket meglátogattuk.

Az éneklés után volt a szentesti vacsora és az ajándékosztás. Ez egy külön izgatottságot jelentett és emelte az ünnep fényét, ahogy az éneklés közben és a vacsora alatt kíváncsian kukucskáltuk a becsomagolt ajándékokat a fa alatt. Türelempróba volt.

A szűkebb család személyes karácsonyi hagyományai is hasonlóan alakulnak?

Igen. Az éneklés, az adventi koszorú körüli dalok és a csillagszórózás is. Illetve gyakran kísérem különböző hangszerrel a közös énekléseket. Most tanulok elektronikus zenei eszközön is komponálni.

Illetve kedves szokás nálunk, hogy az Ádventi hírnök című dalt énekeljük. Bevezettünk egy változtatást: a negyedik versszakot énekeljük elsőként. Annak az üzenete annyira értékes számunkra, hogy inkább megcseréltük a gyerekekkel, mert így többször tudjuk énekelni. Nemcsak adventi vasárnapokon, hanem hétköznapokon is.

Karácsonykor van hagyományos étel vagy menüsor?

Gyerekkoromban a halászlé volt, édesanyám házi készítésű tésztájával. Most nálunk még nem alakult ki. Részemről a kacsasült a kedvenc ünnepi étel, de ez is elhagyható.

Dekoráljátok a parókiát?

Ez különösen is fontos a gyerekeknek. Az adventi koszorú, az adventi kalendárium néha házikészítésű. Most éppen vásároltuk. Minden gyermekünknek van benne valamilyen apróság.

Mi változik idén a karácsonyban COVID-19 miatt?

A gyülekezetben hét éve folyamatos az online közvetítés az istentiszteletekről, így nem volt annyira nehéz az átállás. A karácsonyi alkalmakat is így tudjuk megoldani. Természetesen hiányoznak a személyes találkozások, de alkalmazkodunk és bizakodunk.

Karácsonyi üzenet a baptista lelkipásztortól:

Most, hogy szinte minden külsőség elmarad és a szokásos alkalmak háttérbe szorulnak, ez egy nagyszerű lehetőség, hogy maga Krisztus kerüljön az ünnep középpontjába. Adventben különösen, de karácsonyban is. Mintha Isten kicsit rákényszerítene bennünket arra, hogy az ünnep igazi lényegét keressük.

Képek forrása: A Győri család archívuma.

MEGOSZTÁS