Az idei évben is egy eredményes szezonon van túl Szabó Dóra és tanítványai is, aki a western lovaglás és versenyek mellett már lovasokat is készít fel a megmérettetésekre. Vele beszélgettünk az idei szezonról, tanítványairól, a western lovaglásról és a bajnoki évadzáró díjátadóról is.
Mikor kezdted a versenyzést, edzői tevékenységed?
2019-ben kezdtem a versenyzést, akkor még csak kipróbálás céljából, utána 2021-ben, 2022-ben és 2023-ban is indultam versenyeken. 2022-ben lovasokat is készítettem fel és vittem versenyezni, ahol eredményesek voltak mindannyian, habár ez volt az első komolyabb versenyszezonunk, ennek ellenére mindenki a maximumot hozta ki magából. Viszont úgy érzem a 2024-es, azaz az idei szezonban bontakozott ki igazán a saját utam és a lovasaim szintlépése is, miszerint megmutathatták Ők is, hogy sok van még bennük és határ a csillagos ég. Az edzői tevékenységem, kb. 2020-ban kezdődött, amikor még csak bontogattam szárnyaimat, majd 2021-ben meglett a lovassport edzői vizsgám, szeptemberben pedig az I. szintű western edzői vizsgám is. Azóta rendületlenül tanulok, fejlődök. Különböző lovak és lovasok fordulnak meg nálam, járok ki az ország különböző helyeire is tanítani lovakat, lovasokat. Jelenleg azon dolgozom, hogy még több tudást magamba szívjak és bővítsem ügyfélköröm, illetve lehetőségeimet a lovardán belül, Izsákon a D-Ranchen, hogy lovakat és lovasokat tudjak fogadni. A 2025-ös szezonban tervezek több hétvégi kurzust tartani, ahova a lovasok hozhatják saját lovaikat és intenzíven tanulhatnak a western stílusról. Ezek mind idejében hirdetve lesznek nyilvános platformokon.
Főbb eredményeid, amit kiemelnél?
2022-ben Ranch Riding OPEN Országos bajnok, és idén Ranch Trail OPEN Országos bajnok.
Tanítványaidról is beszélnél, akik hozzád hasonlóan végig versenyezték az idei szezont?
Akik az egész szezonban versenyeztek, azaz minden fordulóban részt vettek;
Németh Anna, 13 éves, akasztói lovasom, aki gyerek és youth (fiatalkorú) kategóriában versenyzett Ranch Riding és Horsemanship versenyszámokban.
Bognár Kata, 38 éves, hartai lovasom, aki Ranch Riding, Ranch Trail és Working Western Rail számokban, Amateur kategóriában indult és próbálta ki magát.
Mindketten Mama Cass nevű Tinker fajtájú lovammal indultak a versenyen. Habár Cassy nem egy western típusú ló, bevezetésnek és a western gyakorlására tökéletesen megfelel, hiszen minden elemet tud a maga módján. Ez az év több szempontból is nagy megpróbáltatás volt mindannyiunknak edzések szempontjából. Sokkal többet edzettünk, sokkal keményebben és rengeteg új dolgot tanultunk meg (természetesen határ a csillagos ég).
A te versenylovadról is beszélnél? A nyáron érkezett új lóval hogyan halad a munka?
A ló, akivel versenyeztem, Nugget Lanie Wonder, Léni névre hallgat, egy 10 éves, Appaloosa kanca. Léni nem az egyszerű lovak táborát erősíti, nagyon okos, tehetséges, de erős, temperamentumos jellemmel rendelkezik. Rengeteget tudtam tőle tanulni, sokat edzettünk együtt, voltak nagyszerű és nagyon rossz edzéseink is, mint egy hullámvölgy, de haladtunk előre.
Lénivel Ranch Riding és Ranch Trail vonalon kezdtem a versenyzést. A Ranch Trail egy viszonylag új versenyszám, amit ki szerettem volna próbálni tét nélkül, viszont annyira megkedveltem és pozitív élményem is volt benne, hogy ezt tartottam meg a fő irányzatnak a 2024-es szezonra és jól is tettem. Az utolsó fordulón kipróbáltuk a Trail és a Western Pleasure versenyszámot is, amik szintén egész jól mentek.
A nyár folyamán érkezett hozzám egy új ló, Quarter Horse fajában, G Iroh Diamond, becenevén Archie – Karcsi. Vele nem volt egyszerű a kezdés, sokkal szívesebben látott volna a talajon, mint a hátán, de szerencsére számára kellemes munkával sikerült elérni, hogy bízzon bennem és szeressen velem együtt dolgozni. A cél a 2025-ös versenyszezonban való részvétel volt, de július vége óta (amikor érkezett), olyan tempóban haladtunk, hogy a szeptemberi fordulóra elvittük kipróbálni. Ranch Riding tréner futamába neveztem, ahol az edzők a lovasaik lovával mérhették össze tudásukat. Nagyszerű teljesítményt nyújtott a lovacska élete első versenyén, 69 ponttal, 3. helyen végeztünk.
Beszélnél egy kicsit a westernről?
A Western lovaglás nem annyiból áll, hogy felteszünk egy western nyerget a lóra és abban terepezünk vagy mászkálunk a pályán. Maga a western lovaglás egy munkalovaglás, amit a cowboyok a marhák közt munkában végeztek. Sok lovas versenyezni nem, de a western stílust szeretné elsajátítani, mert az angol stílusnál egy jóval szabadabb és lazább stílus, amit általában a lovak is jobban kedvelnek. Bár sokan azt látják, hogy hosszú száron csak megy a ló a pályán vagy terepen, de ennél sokkal összetettebb a dolog, ugyanis a képzésben rengeteg munka és idő, mire egy ló-lovas páros eljut odáig a szintig, hogy így dolgozzanak együtt.
Vannak különböző versenyszámok. Bemutatnád ezeket pár szóban?
A Ranch típusú számokban a lónak lazának, figyelmesnek kell lennie és mindig pontosan úgy cselekedni, ahogy a lovasa kívánja. Itt fontos, hogy a lónak előrehaladó mozgása legyen, ami azt mutatja, hogy halad, megy és végzi a dolgát, nem “piszmogja” el a feladatot. Ez a szám a mindennapi életét imitálja egy cowboynak, ami azt jelenti, hogy rönköt kell húzni, hídon átkelni, oldalazni, kaput nyitni kell, rudakon áthaladni különböző jár módokban, irányt váltani. Természetesen a lazasák és pontosság nem csak a ranch számokban fontos, hanem a különböző performance számokban is, mint például a Western Pleasure, ahol a bíró a megjelenést pontozza, illetve a ló természetes, kényelmes mozgását. A Reining versenyszámban a ló precízségét, pontosságát és lendületét nézik. Itt a ló-lovas párosnak kis és nagyköröket kell lovagolnia, a nagykörnek gyorsnak kell lennie, a kicsinek lassabbnak, a kettő közt pedig általában egy speed controlt kell elvégezni, ami a ló könnyed iramváltoztatását jelenti a vágtán belül. Körök közt ugrásváltást kérhetnek, emellett spinelni (amikor a ló a hátsólába körül forog) és sliding stoppolni (csúszó megállás), rollbackelni (hirtelen 180 fokos fordulat, majd vágta) és hátralépni kell. A gyorsasági versenyszámokban a ló gyorsaságát mérik az adott kategóriákban, ami a hordókerülés (barrel racing) vagy a szlalomozás (pole bending). A marhás versenyszámokban is rengeteg kategória van, amiben a marhák leválasztása és a marhákkal lévő “játék” a feladat. Ezekben van egyéni (pl. Cutting) és csapatos (pl. Team Penning) versenyszám is.
Hogyan történik a versenyszámok pontozása?
Mindenki 70 pontról indul. Egy patternben 7-8 manőver/feladat található. Feladatonként adhat plusz pontot vagy mínuszolhat a bíró. Mínusz 1,5-től plusz 1,5-ig lehet pontokat veszíteni vagy szerezni, ami a 70-re jön rá vagy vonódik ki. A 0 pontos manőver jelzi azt, hogy korrektül teljesült a feladat, de nem volt kiemelkedően jó. Ezen felül a lovas kaphat penaltykat, azaz hibapontokat, ha valami nem jó, pl. nem hajtja végre a feladatot megfelelően vagy a lova ellenszegül. Emellett kaphat OFF-patternt is, ha a feladat nem lett elvégezve, vagy rossz irányból ment be a lovas az akadályba (pl. egy rúdra a másik irányból ment rá).
Hol voltak a versenyek, hány forduló van?
A Western Lovas Szövetség rendezi meg a Western Országos Bajnokságot. Ennek a kiskunfélegyházi Fekete Lovas tanya szolgál helyszínéül, ahol biztosítva van a lovak elhelyezése, kemping vagy faház a lovasoknak, tusoló, mosdó, illetve a versenyzésre megfelelő pályák, bemelegítő pályák. A versenyek tavasz végétől ősz közepéig tartanak, két nyár eleji (május, június) és két őszi (szeptember, október) fordulóval. Ezek a versenyek mindig hétvégére esnek, ami azt jelenti, hogy pénteken szállítjuk le a lovakat és “költözünk” le a lovardába.
Nemrég egy gála keretein belül díjazták az idei év legjobbjait. Hogyan szerepeltetek idén?
Minden szezon végén megrendezik a bajnokavató ünnepséget, ami a lovasok egész évi teljesítményét, pontösszességét foglalja magába és kihirdetik az adott versenyszámok helyezettjeit, győzteseit. Ez egy ünnepélyes rendezvény, vacsorával és díjátadóval. Idén ez november 23-adikán, szombaton került megrendezésre. Díjak közt szerepel oklevél, szalag, kupa. Az Open kategória első helyezettjeinek pedig övcsat.
Összesített eredményeink: Bognár Kata: Ranch Riding Amateur AWV – 4. hely, Németh Anna: Ranch Riding Gyerek – 3. hely, Ranch Riding Youth – 5. hely, Én: Ranch Trail Open – 1. hely, Western Pleasure Any Horses Any Rider – 5. hely, Ranch Riding Open Tréner – 6. hely.
Hogyan sikerült ezeket az eredményeket elérni? Mi volt a siker titka?
Hogy mi a “siker” titka? Ez esetben a siker nem az első helyezettes szalagokat jelenti, hanem az élményt és töltődést. Ennek a titka pedig a nagyszerű csapat, akik nélkül nem sikerült volna, például a versenyekre eljutni, a felszereléseket elvinni. Az ételek intézése, a versenyszámok közti ruhacipelés, vagy éppen a lovak lefoglalása, megfogása, vigyázása, míg hirtelen két versenyszám közt lovat kell cserélni, vagy mosdóba elmenni. Természetesen a versenyszám közbeni szurkolás és a végén a hatalmas taps, ami egy pontról érkezik, egy szuper csapattól, ami barátok és családtagoktól származik. Nélkülük ez mind nem menne. Köszönettel tartozom a D-Teamnek, hogy mindig minden versenyen ott voltak és lelküket, erejüket kitéve szurkoltak, segédkeztek! A csapatmunka mellett a siker titka természetesen az edzések helyes megtervezése-szervezése, a tudatos lovaglás, a ló és lovas szellemi felkészítése egy ilyen eseményre. Az edzések nem csak akkor szükségesek, történnek, mikor jó az idő, vagy a lovasnak kedve van, hanem igenis menni kell a 40 fokban és a -10ben is és csinálni. Illetve nem mellékes a ló megfelelő technikai edzése sem, nem órákig nyúzzuk a lovat, hanem célirányosan tanítunk.
Fotók: Szabó Jusztina (Western Sport Photography) és Fürstné Horváth Zsuzsanna Kata (First Fotó kutya és lovas fotózás)