Három éve vezeti a Kiskőrösi SZÓ-LA-M Alapfokú Művészeti Iskolát Markóné Csányi Gabriella, aki munkatársaival közösen számtalan ötlettel és hatalmas lelkesedéssel vágott bele a feladatokba, s azóta újabb célokat is kitűzött. Tervei között szerepel többek között: az intézmény „Regisztrált Tehetségpont” fokozat elérésére, majd távlati célként szerepel az „Akkreditált Tehetségponttá” válása az iskolának. Vele beszélgettünk a tanév első felének főbb momentumairól.
A nyáron érintette infrastrukturális fejlesztés az intézményt, milyen miliőben várták a tanulókat?
Nyáron adtunk be igényt az intézmény klimatizálására. A hangversenyterem klimatizálása meg is történt a Kiskőrösi Tankerülti Központ jóvoltából, azonban folytatni szeretnénk ezt a fejlesztést, hiszen az emeleten és az ütőteremben is hiányát érezzük. Ehhez azonban további forrásokra lesz szükségünk. Ennek kapcsán örömmel osztom meg a hírt, hogy nagy lendülettel szervezzük első bálunkat, mely 2025. február 8-án kerül megrendezésre a Vinum Hotelben. A bál bevételét az iskola további fejlesztésére szeretnénk fordítani, ahogyan saját erőforrásainkból sikerült megvalósítanunk egy szellőzőrendszer kiépítését is.
Szeptemberben hány diákkal, milyen pedagóguslétszámmal kezdték meg a tanévet?
Közel 600 jogviszonnyal kezdtük a tanévet három művészeti ágban, négy telephelyen. A teljes nevelőtestület létszáma 38 fő: 32 tanár, 2 iskolatitkár, 2 takarítónő, 1 portás, 1 jelmeztáros.
Új munkatárs is érkezett az intézménybe?
Új hegedűtanár csatlakozott hozzánk Kószó Rebeka személyében. Nagyon örülök, hogy bővült a vonós tanszakunk. Jelenlegi tanárunk mentorként adja át tudását a fiatal nemzedéknek, így van egy olyan párhuzamos időszak, amikor rálátnak egymás munkájára. Ez talán a leghasznosabb.
Milyen programjaik voltak az első félévben?
Egyelőre az első három hónapról tudok beszámolni, hiszen az intenzív oktatás csak szeptember második hetében kezdődik meg intézményünkben. Így visszatekintve, döbbenetes, hogy mennyi helyre eljutottunk, hogy mennyi versenyen vagyunk túl, és hogy mi minden történt az iskolában. Azt kell mondanom, nagyon-nagyon ég és él itt bent az élet, ennek nagyon örülök. Kollégáim erre azt mondják, hogy: „úgy mozog és él az iskola, amilyen tempóban én élek nap, mint nap”. Valóban ezt a tempót, lelkesedést próbálom átadni mindenkinek.
Október 1-jén szerveztük meg „A zene világnapja” eseményhez kapcsolódó koncertsorozatunkat. Ilyenkor felkéréseket is kapunk, így ellátogattunk több iskolába és az idősek otthonába is. Majd este nagykoncertünk volt, ahol iskolánk új tanára is bemutatkozott. Ez alkalomból növendék-tanár produkciók hangoznak el, melyre már nyáron elkezdik a felkészülést.
Közben folyamatosan zajlanak a tanszaki hangversenyek is november 28. óta. Örömmel mondhatom, hogy mindemellett világszínvonalú koncertek valósulnak meg iskolánkban Szokody Anikó jóvoltából. November 15-én Elizabeth Pitcairn, amerikai hegedűművésznő érkezett a Kiskőrösi SZÓLAM AMI hangversenytermébe.
December 6-án Dratsay Dóra (ének), Dratsay Ákos (fuvola), és Révész László (zongora) adott koncertet. Amire még nagyon sokat és izgatottan készültünk, az a december 11-én megrendezett karácsonyi műsoros estünk volt, „Karácsonyra Hangolunk” címmel a Művelődési Központban, iskolánk diákjainak és tanárainak részvételével.
December 20-21-22-én a Hangszín Művészeti Egyesület faházában is megtalálhatóak voltunk.
Korábban is ennyi vendég kapott lehetőséget, hogy az intézmény falai között bemutatkozzon, vagy szórakoztassa a közönséget?
Azt gondolom, hogy ekkora százalékban nem, azonban egy nagy közös erő, a zene összetart minket. Ezekhez a koncertekhez iskolánkat a legmegfelelőbb helyszínnek találom.
A diákok versenyeredményeiről az iskola közösségi oldalán is informálódhatunk. Ott láttam, hogy számos Erasmus+ utazáson vettek részt pedagógusaik. Mennyire új lehetőség ez az intézményükben, vagy korábban is volt már rá példa?
Tavaly írtuk meg az első Erasmus+ pályázatot, amit meg is nyertük, így ez az utazásokkal teli intenzív időszak nyár végén, ősszel kezdődhetett el: 11 fő Dublinba utazott, de volt, akinek Firenze vagy Berlin volt a cél, legfőképpen nyelvtanulás tekintetében. Előttünk áll még egy utazás májusban, amikor is úti célunk Amszterdam lesz, ahová mindannyian megyünk, melynek célja már intézménylátogatás lesz.
Melyik most a legnépszerűbb tanszak?
Azt kell mondanom, hogy minden évben a zongora, de tulajdonképpen több tanszakon is vannak várólistásaink.
Továbbra is országos szinten elismerésre méltó beiratkozott felnőtt növendékeik száma?
Jelenleg 47 felnőtt tanulónk van, azonban ez a lelkesedés tűzszerűen terjed, akár baráti, akár családi, akár munkahelyi körben. Tény, hogy a zene családokat tart és hoz össze, hiszen együtt muzsikálni fantasztikus.
Többek között ezért is célom, hogy intézményünk egyszer elnyerje a „Családbarát Intézmény“ címet.
Milyen további céljaik vannak?
Tehetségpont regisztrációnk folyamatban van. Szeretném, ha Akkreditált Tehetségponttá válna iskolánk a közeljövőben. Februárra egy 120 órás metronóm továbbképzés előadóját, Stachó Lászlót hívtam meg hozzánk, aki a figyelem gyakorlásáról, tanulásáról, illetve az anticipációról tart előadást továbbképzés keretei között. A második félévünk nagy eseménye a IX. Delley József Zongoraetűd Verseny lesz, mely háromévente kerül megrendezésre hagyományszerűen és kizárólag iskolánk nevéhez fűződik. A jelentkezőktől függően négy vagy öt megyére terjed ki a jelentkezés lehetősége. Ebben a tanévben vált aktuálissá, április 2-án rendezzük meg. A versenyre már nagy lendülettel készülnek zongoristáink.
A néptánc tanszak szintén nagy eseményre készül a második félévben, hiszen több éve Kiskőrösön rendezik meg a Bács-Kiskun Vármegyei Gyermek és Ifjúsági Néptáncfesztivál és Minősítő Versenyt, ahol kivétel nélkül rendkívül nagy számban jelentkeznek néptánccsoportok a megye összes iskolájából.
Facebook bejegyzések: Kiskőrösi Szólam Alapfokú Művészeti Iskola
Kiemelt kép: VIRA.HU archív