Március 29-én egy különleges hagyományőrző rendezvényre került sor a tázlári Közösségi Színtéren, ahol a helyiek és a környékbeliek közösen készültek a húsvétra.
Az esemény több mint 10 éves hagyományra tekint vissza, célja pedig a húsvéti népszokások felelevenítése és a közösségi élmény erősítése.

A szervezők fontosnak tartják, hogy a fiatalabb generáció is megismerje és megszeresse ezeket a hagyományokat, miközben egy vidám, tavaszi hangulatú eseményen vehet részt az egész család. A programok úgy lettek összeállítva, hogy minden korosztály találjon számára kedves elfoglaltságot. A látogatók akár az ételek és sütemények elkészítésében is részt vehettek, majd közösen meg is kóstolhatták a hagyományos finomságokat. Az előző évekhez hasonlóan idén is arra buzdították a résztvevőket, hogy népviseletben érkezzenek, ezzel is ünnepélyesebbé téve az eseményt.

Az esemény gazdag programkínálattal várta az érdeklődőket. A koránkelők már reggel 7 órától bekapcsolódhattak a húsvéti sütemények készítésébe. A résztvevők saját kezűleg sütöttek kalácsot, rétest, pogácsát, miközben a hidegtálas reggeli – sonkával, kolbásszal és tojással – is felszolgálásra került.

9 órakor a kiállítások megnyitójával folytatódott a program, amelyen az A Szakkör–Szövés kereten és a Kézimunka Klub munkái kerültek bemutatásra. A látogatók megcsodálhatták a helyi kézművesek alkotásait, amelyek a hagyományos technikákat és a modern kreativitást ötvözték. A Nemzeti Művelődési Intézet Bács-Kiskun Vármegyei Igazgatósága nevében, Gyalogné Klajkó Eszter módszertani referens előadásában ismertette az A Szakkör-programot, amelynek célja a hagyományos kézműves mesterségek népszerűsítése és a helyi közösségek támogatása. A program Magyarország Kormányának támogatásával valósul meg, és évente közel 5000 szakkört és 2700 kisközösséget segít a Kárpát-medencében. A tázlári kiállítás az A Szakkör 2024/25-ös évadának záróeseménye volt, amelynek során a helyi szövés szakkör tagjai mutatták be alkotásaikat. A szakkör vezetője, Pásztor Katalin, valamint segítője, Kovácsné Pohankovics Judit kiemelkedő munkát végzett a közösség építésében és a digitális dokumentációban. A rendezvényen az is kiderült, hogy a következő évadban a középhaladó makramé és a baba-mama horgolás szakkörök indulhatnak el a településen.

Gyalogné Klajkó Eszter módszertani referens

A délelőtt további része a közösségi élményeket erősítette: a résztvevők Nokta Gábor vezetésével családi táncházban vehettek részt, ahol minden korosztály megismerkedhetett a magyar néptánc alapjaival.
Ezek után a község parkjában a tojásfa díszítésére került sor, amely során a gyerekek és felnőttek együtt, egymás után akasztották a színes tojásokat a fára, hogy még ünnepibbé varázsolják Tázlárt.

A hagyományokat követve elindult a locsolkodás is a parkban, ahol a fiúk és férfiak versengve locsolták meg egy-egy vödör vízzel a lányokat, akik cserébe piros tojással és édességgel ajándékozták meg őket. Az esemény vidám hangulatban telt, és sokan emlékezetes pillanatokkal gazdagodtak.

Délben a közös ebéd következett, ahol a résztvevők egy asztalhoz ülve élvezhették a fenséges gulyáslevest és a délelőtt folyamán készült süteményeket. Az együtt elfogyasztott finomságok még inkább erősítették a közösségi összetartozást.

Délután 2 órakor kezdődött a Tavasznyitogató Népdalverseny, ahol a különböző korosztályok énekesei mérték össze tudásukat. A verseny során a közönség csodálatos népdalokat hallhatott, és a zsűri sem volt könnyű helyzetben, hiszen mindenki kiemelkedő teljesítményt nyújtott. A teljesség igénye nélkül az eredmények a következőképpen alakultak:

Kiemelt arany minősítést kapott:
Szél Nándor (5. osztályos tanuló)
Szalai Tímea Anna (7. osztályos tanuló)
Szigeti Dávid (3. osztályos tanuló)

Arany minősítést kapott:
Bolemányi Rubina (2. osztályos tanuló)
Csiki Alíz (2. osztályos tanuló)
Péter Zsanett (2. osztályos tanuló)
Fülöp Bella (3. osztályos tanuló)
Schnürlein Rózsa Virág (4. osztályos tanuló)
Lehoczki Zente (4. osztályos tanuló)
Berta Natália (6. osztályos tanuló)

Szalai Tímea Anna kiemelt arany minősítésben részesült

A nap folyamán folyamatosan elérhető volt az állatsimogató és a kézműves foglalkozások is, ahol a gyerekek közelebbről ismerkedhettek az állatokkal és különféle kézműves technikákkal.

Összességében a Hagyományőrző Tavaszváró Húsvétolás remek alkalmat kínált a közösség számára, hogy együtt ünnepeljék a tavasz és a húsvét eljövetelét. A rendezvény minden korosztály számára tartogatott élményeket, és hozzájárult a hagyományok tovább éleséhez Tázláron.

  Fotógaléria:

  Fotók megtekintése (200 db kép)
MEGOSZTÁS