Nagy érdeklődés mellett tartott előadást május 13-án Soltvadkerten a Gyöngyház Kulturális Központban dr. Csernus Imre orvos, pszichiáter, író. A „Kiégés helyett…” című előadásra minden jegy elkelt, így telt ház várta az igen ismert előadót.

Nyitó szavaiban dr. Csernus Imre elmondta, hogy nem nagyon járt még Soltvadkerten, de örömét fejezte ki, hogy ilyen sokan eljöttek. Úgy fogalmazott, hogy egy ilyen előadás során az érdeklődőket a „megakadók, a kíváncsiak”, valamint az általa „hozott anyagként” megnevezett barátok, ismerősök által invitáltak alkotják.

Kiemelte, hogy imád kommunikálni a nézőkkel és ilyen szempontból most sem hazudtolta meg magát, mert gyorsan mikrofon került az általa megszólított személyek kezébe. Szabad stílusában, nyers, szókimondó modorával hozta olykor kellemetlen helyzetbe kérdéseivel a mikrofon mögött állókat.

Az előadás címében is szereplő kiégésről úgy fogalmazott, hogy a legtöbben ilyenkor a munkára gondolnak, de ott van ez a párkapcsolatokban is. „Nyelek, tűrök, hallgatok”, aztán egy szinte jelentéktelen apró dolog vagy valamilyen konfliktushelyzet elég ahhoz, hogy egyetlen pillanat alatt kirobbanjon a feszültség. Felhívta a figyelmet arra, hogy ne feszült hangulatban, érzelmekkel teli állapotban, hanem olyankor mondjuk ki a dolgokat, amikor nyugodtak vagyunk.

A kiégés ellen szerinte érdemes új kihívásokba belevágni, valamint minden napra úgy tekinteni, mintha az lenne az utolsó. A kiégést jelentősen befolyásolja, hogy az illető hisz-e abban, amit csinál. Amennyiben igen, akkor megszületik a hitelesség, ha azonban nem, bármennyi energiát beletehet, nem lesz meg a vágyott kisugárzás. A pszichiáter állítja, a mai világban a kiegyensúlyozott élethez nem csupán a racionális intelligenciát, de az érzelmi intelligenciát is érdemes fejleszteni. Aki pedig megfelelően ötvözi a pihenést és a munkát, és szívvel-lélekkel végzi a teendőit, nem fog a kiégéstől szenvedni!

Elmondta, hogy „aki hagyja, hogy kiégjen, az nem veszi figyelembe az intő jeleket, és mentálisan ördögi körbe kerül. Aki nem boldog a hivatásában, annak önbecsülése csökken, szeretetéhsége fokozódik, megfelelési kényszere nő, hiszen másokra szorul támogatásért. Elveszíti önazonosságát. Aki nem él önazonosan, az az érzelmi megküzdést választja a problémafókuszú megoldás helyett. Gondoljuk végig a helyzetünket racionálisan! Keressünk gyakorlatias megoldásokat!”

Az előadás alatt számos kérdés és felismerés került napirendre, amelyek lehetőséget adtak a résztvevőknek arra, hogy mélyebben megértsék saját lelkiállapotukat és a kiégés elkerülésének módját. Az este végére mindenki gazdagabb lett értékes gondolatokkal és személyes tanulságokkal, amelyek segíthetnek a mindennapi kihívások kezelésében.

Persze dr. Csernus Imre modora nyers, olykor talán a sértő megnyilvánulásokat is súroló vagy átlépő stílusát nem mindenki érzi a magáénak és úgy gondolom, hogy nem is kötelező érvényű ez. Az előadás gondolatébresztőnek jó volt és a tanulságokat, az elhangzottakat mindenki a maga vérmérséklete szerint értékelte vagy átértékelhette…

  Fotógaléria:

  Fotók megtekintése (42 db kép)
MEGOSZTÁS