Mindig népszerű, színes programeleme a Soltvadkerti Szüreti Fesztiválnak a Borlovag avatási ceremónia a Krämer Fülöp Borlovagrend szervezésében. A borlovagrend legfontosabb nyilvánosság előtt zajló eseménye az új tagok befogadása. Mivel a rend feladata nemcsak a soltvadkerti, illetve az alföldi borok képviselete, hanem a helyi hagyományok és kultúra népszerűsítése is, ezért az avatási ceremóniára mindig a város legnagyobb rendezvényén kerül sor.
2021. szeptember 19-én vasárnap a borlovagrendeket Supka Éva, a rendezvény háziasszonya konferálta fel.
Az esemény kezdetén megemlékeztek Gellén Gáborról is.
A borlovagok – mesterhölgyek és mesterek – a vendég borrendekkel együtt vonultak a színpadra, hogy Galántainé Pivarcsi Esztert és Kószó Gábort próbatételeknek vessék alá.
Galántainé Pivarcsi Eszter kiskőrösi származású. Szüleivel és nővérével gyermekkorában is rendszeresen járt a szőlőbe. Családilag művelték a rendezett szőlősorokat. Ez olyannyira jól ment, hogy Eszter az általános iskola után jelentkezett a kiskősrösi Petőfi Gimnázium és Szakközépiskola kéttannyelvű vincellér képzőjébe. Sajnos a szak azonban létszámhiány miatt nem indult, így maradt a gimnáziumi képzés. Az életútja azonban egy csodálatos hivatással ajándékozta meg. A Szegedi Tudományegyetemen szülésznői diplomát szerzett. 2010-ben költözött Soltvadkertre és azóta újra szerepet játszik életében a szőlő és a bor szeretete. Munkáját fiai születéséig kiskunhalasi kórházban végezte.Két gyermeke Máté és Dávid születése után úgy érezte nem tudja vállalni a kórházi éjszakázásokat és kötöttségeket. Jelenleg a Galántai Családi Pincészet kalocsai borboltját vezeti, mellette besegít borkóstolók tartásánál. Szabadidejében szülői munkaközösségek aktív tagja. Fontosnak tartja az aktív társadalmi szerepvállalást. Rendszeres szervezője például az evangélikus óvódás szüreteknek. Fontosnak tartja a soltvadkerti borok és hagyományos fajták megismertetését és népszerűsítését – mondta el Galántai Norbert ceremóniameter.
Kószó Gábor 1991-ben Kiskunhalason született, családjával Tázlár településen él és gazdálkodik. Negyedik generációs szőlőtermelőként a szőlőműveléssel már kisgyermek korában közeli viszonyba került. A családi szőlőbirtok fejlesztése és a borkészítés iránti vonzalom miatt, tudását a Corvinus Egyetem Szőlész-Borász mérnöki diplomájával, majd ezt követően a Kecskeméti Egyetem Szőlész-Borász szakmérnöki diplomájával bővítette, majd külföldi és magyarországi szakmai gyakorlatokkal szerezett tapasztalatot az ágazatban. 2016 novemberétől kezdődően a szőlész-borász szakma adminisztratív, közigazgatási részén végezte munkáját a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa közigazgatási szakreferenseként. 2021 nyara óta a Duna Borrégió Regionális titkáraként dolgozik az ágazatért. E mellett mára a Tázlári családi birtokon több mint 40 ha szőlőterületen gazdálkodnak édesapjával. Jövőbeli céljuk a magas minőségű borszőlő alapanyag megtermelése mellett, olyan jó minőségű borok készítése, melyeket a borfogyasztók széles köre örömmel fogyaszt – mondta el Galántai Norbert ceremóniameter.
A Nagymesteri Tanács megvizsgálta a nevezett személyek eddigi életét, borszerető múltját, így próbatételre bocsátotta őket.
A próbatétel három részből állt, mely kellően nehéz, jól átgondolt feladatokat tartalmazott.
Az esemény ceremóniamestere Galántai Norbert volt. A Főpohárnok Font Gábor, aki segédkezett a ceremónia lebonyolításában, míg a feladatok sikerét Galambos Ádám ellenőrizte.
Az első próba: fehér- és vörösbor megkülönböztetése volt. A Krämer Fülöp Borlovagrend zászlós Ezerjó borát kellett felismerniük bekötött szemmel.
A második próba alkalmával a tagjelöltek egy-egy kérdést kaptak, melyre rövid gondolkodást követően pontos választ kellett adniuk.
Majd az utolsó, harmadik próba következett. 1 dl bort kaptak, melyet oly módon kellett meginniuk, hogy a pohárban egy csepp sem maradhatott. A feladat sikerét Galambos Ádám ellenőrizte le.
Részlet az eskütételből:
„… tagjelölt fogadom,
a Krämer Fülöp Borlovagrendbe belépve a szívem odaadom.
A fehér és vörösbort most már megkülönböztetni tudom,
zászlós Ezerjó borunk a legjobb, azt hirdetni fogom.
Elméleti tudásból és gyakorlati ivásból a próba során helyt álltam,
az elmúlt évek során kulturált borfogyasztóvá váltam.
Mindenkor a soltvadkerti borok erényeit hirdetem,
ha véletlen többet iszom mától, tudom vétkeztem.
Emelem poharam a szőlő és bortermelők egészségére,
fejem meghajtom a szőlőben és pincében végzett munka tiszteletére.
Szőlőinknek, borainknak a jó gazda módjára gondját viselem,
csak jó hírét viszem, a rend névadóját pedig példának tekintem.
Büszkén vállalom Krämer Fülöp Borlovagrendi tagságom,
eskümet aláírásommal igazolva mindenkor vállalom.”
A próbatételeket mindkét jelölt kiállta, így a borlovagrend soraiba felvételt nyertek. Ezt követően együtt mondták el az esküt, akiket Molnár Elvira nagymester avatott fel.
A ceremónia végén átvehették szigilliummal ellátott okleveleiket.
A ceremóniát követően a borlovagrendek is csatlakoztak a Szüreti felvonuláshoz a Kossuth Lajos utcában.
Szöveg forrása: Galántai Norbert, Krämer Fülöp Borlovagrend
Fotógaléria: