Hagyományteremtő céllal, második alkalommal rendeztek citerás találkozót Kaskantyún, 2023. június 24-én szombaton, melyen a környékbeli citeraegyüttesek, Turú Gyula énekes, egy apa-fia páros, a kaskantyúi „Életet az éveknek” Nyugdíjas Klub, valamint a kaskantyúi általános iskola diákjai léptek fel. Utolsóként a zömében kaskantyúiakból verbuválódott Levendula Citerazenekar pengette meg a húrokat, akiket először hallhatott a hazai közönség. A műsor után vacsorával vendégelték meg a jelenlévőket. Az est folyamán közös citerajátékra, örömzenélésre és táncra is volt lehetőség. A program megvalósulását Kaskantyú Község Önkormányzata támogatta.
Az esemény kezdetén Szentesiné Belák Mária, az esemény fő szervezője így köszöntötte a megjelenteket:
„Másodszor tartjuk meg Kaskantyún a citerás találkozót. Az előző évi különleges alkalom volt számunkra, hisz az első szervezésünk volt. Mai napi rendezvényünk pedig azért igazán különleges számunkra, mert megalakult citeraegyüttesünk Kaskantyún. Ma be is mutatkozunk, önállóan bemutatjuk, mit tudtak a tagok elsajátítani e pár hónap alatt. Kis izgalommal nézek elébe, hiszen vélhetően nem a nyugodtság érzése fog eltölteni bennünket, ha ide feljövünk citeráinkkal a színpadra. Mindenesetre azzal, hogy megalakult az együttes és találkozhatunk más együttesekkel, megalapozza a hagyományt községünkben. Támogatást, biztatást kapunk a falu lakosságától, de falun kívül is. Mégpedig, ha mondhatom így, egy apró félreértés miatt Rátkai Gyuszi is eljött alakuló ülésünkre 2021 októberében. Nem bántuk meg. Lelkesítette, biztatta a megjelenteket. Valamint tett egy nagy felajánlást: míg nem lesz saját citeránk, az akasztói egyesület régi citeráit odaadja részünkre. Ezúton is köszönjük ezt a nemeslelkű felajánlást Gyulának és a zenekar minden tagjának. Célunk, hogy saját citerái legyenek az együttesünknek. Szeretnénk egységes fellépő ruhát magunknak. További cél lehet, hogy a fiatalabb generációt is bevonjuk, érzékenyítsük őket a népi hangszerekre, a citerára. Ma hallhatjuk, láthatjuk is iskolásainkat is, hogy a zene, a népdal szeretete bennük is megvan, de él még a szépkorúakban is, hisz a nyugdíjas klub is fellép ma, akik a szervezésben is aktívak voltak.
Jómagam szívügyemnek tekintem a citeramuzsikát. Ezt a hangszert szívtam magamba gyerekkorom óta. És most még nagyobb bennem a hangszer iránti szeretet, elköteleződés.
„Aki zenével indul az életbe, bearanyozza minden későbbi tevékenységét, az életnek olyan kincsét kapja ezzel, amely átsegíti sok bajon. A zene tápláló, vigasztaló elixír, és az élet szépségét, s ami benne érték, azt mind meghatványozza.” (Kodály Zoltán)
Úgy gondolom, hogy ezt a hangszer iránti szeretetet, lelkesedést láthatjuk a mai napon minden együttesnél. Mi pedig a vendégszeretetünket tudjuk hozzáadni a mai naphoz. Kívánom, hogy érezzék jól magukat Kaskantyún! Kívánom a hallgatóságnak is, hogy gazdag zenei élményben legyen részük.”
Újházi Zsolt József polgármester köszöntője után Turú Gyula nyitotta az eseményt népdalcsokrával (citerán kísérte: Rátkai Gyula és Szentesiné Belák Mária), majd az általános iskolások néptáncos műsorát csodálhattuk meg. Őket követte az „Életet az éveknek” Nyugdíjas Klub népdalcsokor előadása, akiket hangszeren kísért a Levendula Citerazenekar. A rendezvény háziasszonya Lajkó-Németh Andrea volt.
A találkozóra Akasztóról, Soltvadkertről, Kiskunhalasról, Kunszentmiklósról, Tázlárról és Kecelről érkeztek citerások, míg utolsóként a zömében kaskantyúiakból álló Levendula Citerazenekar lépett fel.
Akasztó községben mindig is hagyománya volt népzenei kincsünk megőrzésének, melyről a ’70-es években fénykorát élő Páva-kör gondoskodott. Az elődök tiszteletének adózva 2013 decemberében merült fel az igény néhány fiatalemberben, hogy újra kellene éleszteni a népzene művelését Akasztón, egy új citerazenekar megalakításával. A zenekar névválasztása nem volt kérdés, mivel az első próba 2014. január 6-án, vízkereszt napján történt, ezért a Vízkereszt Citerazenekar nevet kapta. A lelkes kis csapathoz rövid időn belül többen is csatlakoztak, mely az évek folyamán alakult a jelenlegi felállássá. 2018-ban felmerült a gondolat, hogy egyesületként folytatják tevékenységüket, így azon év őszén meg is alakultak. Nyilvános próbáikat hétfőn esténként tartják, ahol garantált a jó hangulat. Taglétszámuk jelenleg 18 fő. Céljuk, hogy minél szélesebb körben szerettessék meg a népzenét, népszerűsítsék a citeramuzsikát. Vezetőjük: Rátkai Gyula.
Soltvadkert Város Citerazenekarát 1977-ben Dukai György alapította, aki a hangszerek készítője is volt. A zenekar kisebb szünetekkel azóta is töretlenül működik. 2020-ban a tagok megalapították a Kútágas Citerás Egyesületet, a zenekar pedig felvette a Kútágas’77 nevet. Az elmúlt években számos új taggal bővült a zenekar, elsősorban fiatalokkal. Feladatuknak tekinti a hagyományok megtartását, a környékbeli népdalok gyűjtését. Rendszeresen fellépnek a környező települések rendezvényein, de vendégeskednek a testvértelepüléseken is, mint a németországi Bodelshausen, az erdélyi Sarmaság, Torockó, és szoros a kapcsolat kikindai barátaikkal is Szerbiában. Soltvadkert rendezvényeit gazdagítja az évente megrendezésre kerülő Citerás találkozó is, amellyel egy régi szokást elevenített fel a zenekar. A zenekar jelenlegi vezetője: Dukai Judit.
A Kiskunhalasi Népdalkör és Citerazenekar 2001-ben alakult meg, vezetője Sózó József 2007 óta tölti be tisztségét. Megalakulásuk óta a tagok szinte teljesen lecserélődtek. Kezdetben csak énekesek voltak. A citerások később csatlakoztak, akik muzsikájukkal színesítik műsorukat. Az évek múlásával énekelni szerető, jó kedvű, szinte családias közösséggé váltak. A citeramuzsika kíséretével különböző tájegységről származó népdalcsokrokat tanultak és adtak elő. Zenészeik más hangszereken is muzsikálnak: szaxofonon, klarinéton, harmonikán de előkerülhet a hegedű, gitár és a dob is. Repertoárjukban: – Dunántúlról, – Tiszántúlról, – Délvidékről a Vajdaságból, – Alföldről, – boros dalok több tájegységről, – katona dalok, – Kiskunhalas környéki Szomjas-Schiffert György gyűjtéséből, és az – idősebb tagoktól tanult dalokat éneklik. Ha lehetőségük engedi, örömmel tesznek eleget a városi és a környékbeli felkéréseknek.
A hangszeresek bemutatkozását színesítették a kaskantyúi általános iskolások, akik elénekelték népdalcsokraikat, melyekkel az iskolai versenyeken szép eredményeket értek el.
Kunszentmiklósról érkezett Gál János és fia: Gál Tamás, akik két népdalcsokrot is eljátszottak a közönségnek.
A Tázlári Citerazenekar 1978-ban alakult Horváth János vezetésével, aki 40 évig volt szakmai vezetője a csoportnak. Elsődleges feladatuknak a helyi rendezvények, műsorok, ünnepélyek színesítését tartják. A közös muzsikálás, valamint a hagyományápolás mellett fontos céljuk a közösségépítés, és annak magas szintű működtetése. A „Szomszédolás” kezdeményezésével kívánnak kapcsolatot építeni és ápolni a környező népzenei csoportokkal. Részt vettek nagyon sok megyei és országos bemutatón, valamint minősítőn, de felléptek egyéb rendezvényeken és külföldön is. Eddig két lemezük jelent meg, az egyik 2010-ben, a másik 2013-ban. A nehéz időszak után pár lelkes férfi csatlakozott hozzájuk, akik hangjukkal színesítik és erősítik a csoportot, sőt fiatal tagokkal is bővült a zenekar. Vezetőjük: Szalai Benő.
A keceli Bogárzó Citeraegyüttes 2013-ban alakult, akik rendszeresen fellépnek más településeken, de vendégszerepeltek már Romániában is. Az együttest a Kecelen átfolyó Bogárzó patakról nevezték el. Minden tagjuk gyermekkora óta citerázik. 2019. november 30-án a KÓTA Aranypáva Térségi és Országos Népzenei Minősítőn arany fokozatot értek el. Vezetőjük: Molnár János.
Utolsóként a kaskantyúi Levendula Citerazenekar lépett színpadra juhászos csokrával, a hazai közönség és a környékbeli citerás társak előtt.
Hosszú évekkel ezelőtt felmerült Újházi Zsolt polgármester úr részéről, hogy a faluban citerázni tudók kezdjenek el együtt zenélni. Páran jelezték is, hogy szeretnének megtanulni a hangszeren. Aztán jó pár év telt el, mígnem tavaly elkezdtek foglalkozni ezzel a kezdeményezéssel. A kezdő lökést a 2021-es akasztói citerás konferencia adta, melyen részt vett a művelődési ház és könyvtár új vezetője, Agárdi-Nagy Judit is. Ő buzdította arra a kaskantyúiakat, hogy kezdjék el, míg le nem ül a lelkesedés. Így 2021. október 27-én megtartottuk első összejövetelüket, majd elkezdődött a tanulás folyamata, ismerkedés a hangszerrel, a népzenével. Volt, aki még nem is fogott a kezében citerát, volt, aki sok évvel ezelőtt játszott már rajta valamilyen szinten. Komolyan gondoltuk, majd szívügyünk lett a citeramuzsika. Biztos volt az indulás, hisz lett hangszer is, de igazán csak januárban indult útjára a hangszeres tanulás. Nagyon gyorsan fejlődött a csapat. Olyannyira, hogy felléptünk a kiskőrösi Országos Rétesfesztiválon is, mi is ott voltunk a 123 citerás között. Majd meghívást kaptunk az Őrjegbe, ahol egy családi napon citeráztunk. Azonban az igazi megmérettetés ez a nap volt számukra. Nagy izgalommal vártuk, hogy önállóan felléphessünk a hazai közönség előtt is.
Az esemény végén nem maradhatott el az ajándékozás sem, majd a szervező köszönetet mondott és invitálta a vendégeket az asztalokhoz egy finom vacsorára.
A rendezvény örömzenéléssel zárult a késő esti órákban.
Az eseményt pénzadománnyal, felajánlással, vagy munkájával támogatta: Sorsfordító Szolgáltató Központ: Hajdu Julianna, Filadelfia ISZI Nefelejcs-ház Kiskunhalas, Kósa Gyula, Kutyifa Ilona, Varga Zsolt, Pivarcsi Jánosné Erzsike, Kutyifa Ferencné Icu, Torgyik Józsefné Ági, Karf Antalné, Gudmon Miklósné, Szekeres Mihályné, Kurucz Pálné Zsuzsi, Szekeres Mónika, V.I.Plast: Belán Attila, Szentimre Szikvíz Soltszentimre: Benkovszki Zoltán, Kis Market (Kaskantyú) Galántai Pincészet (Soltvadkert), Vadkert Pékség: Virág Szabolcs, Kisné Bárány Hanna, Schneider Vegyesbolt (Kiskőrös); Bim-Bam Cukrászda (Kiskőrös), „Életet az éveknek” Nyugdíjas Klub, Takács Györgyné Incike, Farkas Mária, Szentesiné Belák Mária, Lajkó-Németh Andrea, Lajkó Attila, Mezei Jánosné Erzsike, Mezei János, Szeg Imréné Juli, Kaskantyú Község Önkormányzata és munkatársai: Nemesné Ambrus Mónika, Demjánné Orbán Mónika, Kiss Mónika, Süveg Gábor, Vinczéné Mezei Beáta, Vincze Gábor, Steibl Daniella, Szamosvölgyi Zoltán, Kukucska Ilona, Kiss Márti, Steibl László, Supka Sándorné Anita, Supka Sándor.
Fotógaléria: