A környezetvédelmi kérdések, problémák mindig globális jellegűek, határon átívelők, ezért a megoldásnak is mindig közösnek kell lennie – mondta Nagy István agrárminiszter csütörtökön Budapesten, a visegrádi négyek (V4) környezetvédelmi találkozóján. 

-Hirdetés-

Kifejtette: Magyarország szerencsés helyzetben van, mivel kiváló ökológiai adottságokkal rendelkezik; ezeket az adottságokat azonban nem kihasználni kell, hanem felelősségteljesen bánni velük.

“Bízom benne, hogy a többi országgal együttesen, közös célunk lehet a fenntartható fejlődés elveinek követése, a biodiverzitást veszélyeztető és a klímaváltozást kiváltó tényezők kiküszöbölése, hiszen ezek nemcsak a mi életminőségünket, hanem a következő generációk létfeltételeit is meghatározzák” – mondta Nagy István.

Kitért arra is, hogy a környezeti folyamatok társadalmi-gazdasági összefüggéseit és hatásait megismerve, a környezetügy kiemelt stratégiai kérdéssé vált. A magyar környezetpolitika kiemelt célja, hogy az ország gazdasági fejlődése a természeti erőforrások és értékek megőrzése, valamint fenntartható hasznosítása mellett menjen végbe, továbbá érvényre jusson az alaptörvényben is megfogalmazott egészséges környezethez való jog – jegyezte meg a miniszter. 

Hozzátette, a kormány elkötelezettségét számos kormányzati dokumentum és az azokban megfogalmazott feladatok megvalósítása bizonyítja, így például a nemzeti fenntartható fejlődés keretstratégia, a nemzeti környezettechnológiai innovációs stratégia, a nemzeti környezetvédelmi programok, a biológiai sokféleség megőrzésének nemzeti stratégiája vagy az országos hulladékgazdálkodási terv. 

A tervek között szerepel az állami génmegőrzési tevékenység, a hazai natúrpark hálózat megerősítése, a fűts okosan kampány folytatása, a tájvédelmet szabályozó első hazai jogszabály megalkotása. Az Európai Unió körforgásos gazdaság javaslatcsomagjára vonatkozóan cselekvési terv készül a feladatok pontos meghatározása, végrehajtása és ütemezése érdekében – ismertette.

A miniszter hangsúlyozta: csak úgy lehet a környezet változásaihoz alkalmazkodni, és felkészülni a klímaváltozás okozta elkerülhetetlen változásokhoz, ha az országok közös erővel dolgoznak a problémák kezelésén. Fontosnak nevezte, hogy állandó legyen a párbeszéd a közép-európai térség országai között, a környezetvédelem területén szerzett tapasztalataikat, eredményeket és esetleges kudarcaikat folyamatosan megosszák egymással.

Forrás:MTI

MEGOSZTÁS