Mint az ismert, a Kőrösszolg Nonprofit Kft. elsősorban üzemeltető, fenntartó, karbantartó, valamint rendezvényszervező feladatokat ellátó településüzemeltető cég, míg a Kőröskom Nonprofit Kft. egy mély- és magasépítési-, valamint szakipari munkákat egyaránt végző építőipari kivitelező gazdasági társaság. Ez utóbbin belül az önálló részlegekbe szervezett kommunális hulladékgyűjtési és -szállítási tevékenység, valamint a kiskőrösi termelői piac üzemeltetése a fő szabályt erősítő kivételnek tekinthető. Így elmondható, hogy bármi, amit újonnan kell létrehozni, az a Kőröskom Nonprofit Kft.-hez tartozik, ami pedig egy meglévő üzemeltetése és fenntartása, az a Kőrösszolg Nonprofit Kft. feladatköre.
A Kiskőrösi Önkormányzat Településüzemeltetési Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. feladatkörébe a Kiskőrösi Rónaszéki Fürdő és Kemping, valamint a János Vitéz Látogatóközpont üzemeltetése, az egyéb intézményüzemeltetési és szálláshely szolgáltatási tevékenyég, a sport- és rendezvényszervezés, a parkfenntartás, köztisztaság, hó-és síkosságmentesítés, valamint a beruházás lebonyolítás tartozik.
A Kőrösszolg Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, Schäffer Tamás mesélt hírportálunknak 2021-es évükről.
Hogyan alakult az idei év munkaszervezés szempontjából?
Így utólag visszanézve a Kőrösszolg Nonprofit Kft. életét talán már kevésbé bonyolították az idei év történései, bár egyszerű évről ennek a cégnek az esetében sem beszélhetünk. A mögöttünk hagyott évben, a kialakult járvány kapcsán inkább az okozta a nehézséget, amiben léteznünk kellett, hiszen a covid teljesen felborította a normál, megszokott működésünket. Ezalatt azt értem, hogy több intézmény is, melyet üzemeltetnünk kell, lezárásra került a járványügyi intézkedések hatására, valamint elmaradtak a városi rendezvények, ahol szintén jelentős feladatokat lát el a cég. Amiatt mondom mégis azt, hogy ez kevesebb bonyodalmat jelentett, mint a Kőröskom esetében tapasztalt problémák, hogy ezt már egészen megszoktuk. Nagyon hasonló volt ugyanis ebből a szempontból az idei év a tavalyihoz, majdhogynem teljes egészében igaz a 2021-es évre az, amit a 2020-as év értékelése kapcsán, az tavalyi év végén elmondtam. Legalábbis igaz volt mindaz az idei év első 6-8 hónapjára, hiszen úgy fordultunk át 2020-ról 2021-re, hogy zárlat alatt volt gyakorlatilag az egész ország. Az általunk üzemeltetett helyeken kis túlzással gyakorlatilag megszűnt az élet tavaly novemberben, legalábbis a látogatók számára. Az elmúlt év végén bizony több részlegünk esetében szükséges volt alkalmazni mindenféle dolgot a munkakör átszervezéstől, a leépítéseken át, a fizetés nélküli szabadságig annak érdekében, hogy a megváltozott viszonyok között biztosítsuk a cég, illetve az érintett részlegek működésének fenntartását. Mindez jócskán éreztette hatását az év első felében, amikor is április legvégén megtörtént az újranyitás. Tavasz végén, nyár elején kezdett el újra magára találni a Kőrösszolg, hiszen az intézmények működésének megkezdését követően a nyári, illetve a kora őszi időszakban több rendezvény is megrendezésre került. A szüreti napok környékén, illetve attól kezdve éreztük leginkább a visszatérést a megszokott viszonyok közé.
Legnagyobb nehézségeink a Kiskőrösi Rónaszéki Fürdővel és a János Vitéz Látogatóközponttal voltak. A fürdő esetében gyorsabban tudtunk visszatalálni a normál kerékvágásba, de mindkét intézmény esetében elmondható, hogy nehéz nyarunk volt, míg az ősz már rendezettebb állapotokat hozott. A városi rendezvények kapcsán nagyon sok pozitív visszajelzést kapott az önkormányzat, ami nem is csoda, hiszen az emberek végre ki tudtak mozdulni és ehhez az ősz során nagyon jó programokat találtak az város szervezésében.
Legkevésbé idén is – a beruházás lebonyolítást nem számítva – a Köztisztaság, parkfenntartás részlegünket és az Intézményüzemeltető részlegen belül a karbantartó csoportunkat érintette a járványhelyzet, illetve annak következményei. Bár a pandémiát megelőző évekkel ellentétben, szeptemberig az elmaradt rendezvények nem adtak számukra többletfeladatokat. Mostanra azonban a teljes egészében átálltak ezek a részlegek is a téli üzemre. A beruházás lebonyolítás nem kitett a többi részleget negatívan befolyásoló hatásoknak, gondoljunk akár a járványhelyzetre, akár az időjárásra, akár bármi másra. Mivel az önkormányzat ebben az évben is nagyon sok jelentős beruházást valósított meg, így azok lebonyolítása folyamatos feladatot biztosított a Kőrösszolg Nonprofit Kft. ebben a munkakörben tevékenykedő kollégáinak.
Említetted, hogy nehéz volt beindítani a fürdőt, illetve a látogatóközpontot is. Mekkora bevételkieséssel járt ez az időszak? Ennek ellenére a fürdőben több fejlesztést is eszközöltetek. Hogyan sikerült mégis megvalósítanotok?
Jelentős volt a bevételkiesésünk a tavalyi és az idei évben egyaránt. 2020-ban és 2021-ben is 4-4 hónapot volt a járványügyi intézkedések hatására zárva a két említett intézmény. Azonban sikerült a bevételkiesést ellensúlyozni a kiadások csökkentésével és a kormányzat által biztosított ágazati bértámogatásokkal. Így összegészében véve elmondható, hogy a lezárás nem borította fel az említett intézmények költségvetését és emellett sikerült fenntartani a működőképességüket is, ami által azonnal megnyithattak, amint arra lehetőség nyílt. A Kiskőrösi Rónaszéki Fürdő esetében egy színvonalas kis játszótér kialakítása egy régi adósság volt a kisgyermekes szülők felé. Erre vonatkozó javaslatunkkal egyetértett a városvezetés is, így ennek a beruházásnak a megvalósítását az önkormányzat finanszírozta. A mi üzemeltetésre szánt büdzsénket ennek megfelelően mindez nem terhelte. A további fejlesztéseket azonban már mi gazdálkodtuk ki a költségvetésünkből. Mint az ismert, a Kőrösszolg esetében olyan közfeladat ellátásról beszélünk, amihez Kiskőrös Város Önkormányzata biztosítja a forrást. Így van ez a fürdő esetében is, melynek saját árbevétele kerül kiegészítésre a város költségvetéséből. Ennek megfelelően a Kőrösszolg által elvégzett saját erős fejlesztések mögött is végső soron a város és annak költségvetése áll. Azonban ahhoz, hogy a fürdő biztonságosan és zavartalanul, a kor követelményeinek megfelelő színvonalon tudjon működni, ezek a folyamatosan elvégzett – hol látványosabb, hol kevésbé észrevehető, de fontos – fejlesztések elengedhetetlenek.
A Kőrösszolg feladata a városüzemeltetéssel összefüggő tevékenységek elvégzése. Tehát ezt úgy kell elképzelni, hogy minden olyan intézmény, ami a város fenntartásában működik, azok karbantartása a Kőrösszolg Kft. feladata?
Alapvetően a Kőrösszolghoz tartozik a településüzemeltetési munkák terjes köre, amelyek a város fenntartásával, üzemeltetésével összefüggésben szükségesek és nincsenek önálló intézményi hatáskörbe rendelve. A Kiskőrösi Rónaszéki Fürdőn és a János Vitéz Látogatóközponton túl ilyenek például a parkfenntartási, köztisztasági feladatok is, melyek a végzett munka tekintetében jelentősen eltérnek az intézményüzemeltetéstől. Függetlenül attól, hogy jelentős volument képvisel a saját, illetve az egyéb üzemeltetésében álló intézmények működése érdekében elvégzett munkánk, azért az álltalunk végzett településüzemeltetési feladatok többsége közterületen adódik, beleértve ebbe a rendezvényszervezést, -lebonyolítást is természetesen. Azoknál az önkormányzati fenntartású intézményeknél, ahol önálló feladatellátásról beszélünk az intézményüzemeltetés tekintetében is, ott is rengeteg feladatot elvégez a Kőrösszolg Nonprofit Kft., de csupán mint eseti szolgáltató.
Kiemelt kép: VIRA.HU – ARCHÍV fotó