A Képviselő-testület „Kiskőrös Város Díszpolgára” címet adományozott Kispálné dr. Lucza Ilona részére, amit 2020. október 23-án, nemzeti ünnepünkön vehetett át Kiskőrösönön a Városháza dísztermében.
Ahogy Kiskőrös egybeforrt világhíres szülötte, Petőfi Sándor nevével, a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum is elválaszthatatlan Kispálné dr. Lucza Ilonától, aki évtizedeken keresztül életcéljának, hivatásának tekintette a helyi Petőfi-kultusz ápolását, a múzeum fejlesztését és bekapcsolását az országos múzeumi, tájházi hálózatba.
Kispálné dr. Lucza Ilona Kiskőrösön született, családjával azóta is itt él. Házas, két gyermek édesanyja, öt unoka büszke nagymamája.
A Juhász Gyula Tanítóképző Főiskola magyar-orosz szakán végzett 1977-ben, majd a József Attila Tudományegyetem magyar nyelv és irodalom szakán diplomázott 1988-ban. 1991-ben bölcsészdoktori fokozatot szerzett. 1995-ben a német nyelv és irodalom szakot is elvégezte a Szegedi Tudományegyetemen, 2005-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetem kulturális menedzserképzésben részesült.
Két évtizeden át volt a Bem József Általános Iskola, majd a Petőfi Sándor Gimnázium pedagógusa. 22 éven át, egészen a nyugdíjba vonulásáig vezette a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeumot.
Feladatai közé tartozott, az intézmény struktúrájából adódóan, a helyi Petőfi-kultusz ápolása, Petőfi életútjához, költészetéhez kapcsolódóan rendezvények, kiállítások, konferenciák, megemlékezések, író- olvasó találkozók és rendhagyó irodalomórák szervezése. Ezek az események országos hírnévre tettek szert, a résztvevők többségében a magyar kultúra jeles képviselői, elismert szaktekintélyek voltak.
A múzeum országosan egyedülálló kortárs képzőművészeti gyűjteményének gyarapítása, korszerű elhelyezése és kiállításokon való bemutatása szintén a munkájához tartozott, egyben kiváló lehetőség volt arra, hogy Petőfi költészete képileg megjelenítve a ma emberéhez szóljon. Szintén a költő életművének országhatárokon átnyúló megismertetése volt a célja a Műfordítói Szoborpark folyamatos gyarapításának.
A filiáléként a múzeumhoz tartozó Szlovák Tájház élettel való megtöltése, tematikus napok, kézműves foglalkozások, hagyományőrző rendezvények megszervezése, Igazgatónő azon szemléletéből fakadt, hogy a múlt értékeire, az ősök tudására és élettapasztalatára építve a modern kor emberének is átadható a kiskőrösi szlovákság gazdag kultúrája.
Kispálné dr. Lucza Ilona igazgatása alatt a múzeum gyűjteménye és eszközparkja jelentősen gyarapodott, épületei megújultak.
A város méltán lehet büszke a Petőfi Sándor szülőházában és a Szlovák Tájházban lévő korszerű padlófűtésre, a megyei szinten is számon tartott modern raktárrendszerre, vagy az országos viszonylatban ismert képzőművészeti és néprajzi látványtárra.
Petőfi Sándor és Kiskőrös város kulturális értékei megismertetése érdekében a szakma számos kiállítás forgatókönyvének írójaként, rendezőjeként, vándorkiállítások összeállítójaként, konferenciák előadójaként és tematikus kötetek szerkesztőjeként is számon tartja.
Az Országos Petőfi Sándor Társaság elnökeként, a Petőfi Szülőház Múzeumi és Művészeti Alapítvány kuratóriumi elnökeként, a Magyar Irodalmi Emlékházak Egyesülete vezetőségi tagjaként, valamint a Magyarországi Tájházak Szövetsége tagjaként mindig arra törekedett, hogy intézményét megismertesse és bekapcsolja a magyar múzeumi szakma vérkörébe, hírnevet szerezve ezzel nemcsak az intézménynek, hanem Kiskőrösnek is.
Kispálné dr. Lucza Ilona őszinte, odaadó munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el, amelyek közül a legfontosabbak a Múzeumi nívódíj (2003), Kiskőrös Város Kultúrájáért díj (2004), Toldy Ferenc-díj (2004), Gazdasági Újságírók díja (2005), Bács-Kiskun Megye Közművelődéséért díj (2009), Magyar Örökség díj (2014), valamint a Szablyár Péter-díj (2018).
Vezetése idején a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum Az év tájháza lett, elnyerte a Látogatóbarát múzeum és a Közösségi múzeum címet. 2004-ben és 2010-ben kétszeresen ítélték oda Az év múzeuma kitüntető címet, ami éveken keresztül egyedülállóvá tette a magyar múzeumok között.
Kedves Ilona! Kiskőrös Város díszpolgára címéhez gratulálunk, jó egészséget kívánunk és Reméljük, hogy szaktudásával, tapasztalataival továbbra is a Petőfi-kultusz ápolásán fog munkálkodni.
A fotók a 2020. október 23-i ünnepélyes díjátadón készültek.