A Képviselő-testület „Kiskőrös Város Díszpolgára” címet adományozott Kispálné dr. Lucza Ilona részére, amit 2020. október 23-án, nemzeti ünnepünkön vehetett át Kiskőrösönön a Városháza dísztermében.

Kispálné dr. Lucza Ilona átveszi a díjat Domonyi László polgármestertől

Ahogy Kiskőrös egybeforrt világhíres szülötte, Petőfi Sándor nevével, a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum is elválaszthatatlan Kispálné dr. Lucza Ilonától, aki évtizedeken keresztül életcéljának, hivatásának tekintette a helyi Petőfi-kultusz ápolását, a múzeum fejlesztését és bekapcsolását az országos múzeumi, tájházi hálózatba.

Kispálné dr. Lucza Ilona Kiskőrösön született, családjával azóta is itt él. Házas, két gyermek édesanyja, öt unoka büszke nagymamája.
-Hirdetés-

A Juhász Gyula Tanítóképző Főiskola magyar-orosz szakán végzett 1977-ben, majd a József Attila Tudományegyetem magyar nyelv és irodalom szakán diplomázott 1988-ban. 1991-ben bölcsészdoktori fokozatot szerzett. 1995-ben a német nyelv és irodalom szakot is elvégezte a Szegedi Tudományegyetemen, 2005-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetem kulturális menedzserképzésben részesült.

Aszódi Pál és Kispálné dr. Lucza Ilona a díjátadón
Két évtizeden át volt a Bem József Általános Iskola, majd a Petőfi Sándor Gimnázium pedagógusa. 22 éven át, egészen a nyugdíjba vonulásáig vezette a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeumot.

Feladatai közé tartozott, az intézmény struktúrájából adódóan, a  helyi Petőfi-kultusz ápolása, Petőfi életútjához, költészetéhez kapcsolódóan rendezvények, kiállítások, konferenciák, megemlékezések, író- olvasó találkozók és rendhagyó irodalomórák szervezése. Ezek az események országos hírnévre tettek szert, a résztvevők többségében a magyar kultúra jeles képviselői, elismert szaktekintélyek voltak.

A múzeum országosan egyedülálló kortárs képzőművészeti gyűjteményének gyarapítása, korszerű elhelyezése és kiállításokon való bemutatása szintén a munkájához tartozott, egyben kiváló lehetőség volt arra, hogy Petőfi költészete képileg megjelenítve a ma emberéhez szóljon. Szintén a költő életművének országhatárokon átnyúló megismertetése volt a célja a Műfordítói Szoborpark folyamatos gyarapításának.

Kapcsolódó cikk
Önkormányzati elismeréseket adtak át Kiskőrösön
Önkormányzati elismeréseket adtak át Kiskőrösön
Kiskőrös Város képviselő testülete önkormányzati elismeréseket adományozott. Az Önkormányzati díjak átadó ünnepség eredetileg 2020. március 15-re volt tervezve, de a...

A filiáléként a múzeumhoz tartozó Szlovák Tájház élettel való megtöltése, tematikus napok, kézműves foglalkozások, hagyományőrző rendezvények megszervezése, Igazgatónő azon szemléletéből fakadt, hogy a múlt értékeire, az ősök tudására és élettapasztalatára építve a modern kor emberének is átadható a kiskőrösi szlovákság gazdag kultúrája.

Kispálné dr. Lucza Ilona igazgatása alatt a múzeum gyűjteménye és eszközparkja jelentősen gyarapodott, épületei megújultak.

A város méltán lehet büszke a Petőfi Sándor szülőházában és a Szlovák Tájházban lévő korszerű padlófűtésre, a megyei szinten is számon tartott modern raktárrendszerre, vagy az országos viszonylatban ismert képzőművészeti és néprajzi látványtárra.

“Kiskőrös Város Díszpolgára” emlékplakett és díszoklevél Kispálné dr. Lucza Ilona részére
Petőfi Sándor és Kiskőrös város kulturális értékei megismertetése érdekében a szakma számos kiállítás forgatókönyvének írójaként, rendezőjeként, vándorkiállítások összeállítójaként, konferenciák előadójaként és tematikus kötetek szerkesztőjeként is számon tartja.

Az Országos Petőfi Sándor Társaság elnökeként, a Petőfi Szülőház Múzeumi és Művészeti Alapítvány kuratóriumi elnökeként, a Magyar Irodalmi Emlékházak Egyesülete vezetőségi tagjaként, valamint a Magyarországi Tájházak Szövetsége tagjaként mindig arra törekedett, hogy intézményét megismertesse és bekapcsolja a magyar múzeumi szakma vérkörébe, hírnevet szerezve ezzel nemcsak az intézménynek, hanem Kiskőrösnek is.

Kispálné dr. Lucza Ilona őszinte, odaadó munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el, amelyek közül a legfontosabbak a Múzeumi nívódíj (2003), Kiskőrös Város Kultúrájáért díj (2004), Toldy Ferenc-díj (2004), Gazdasági Újságírók díja (2005), Bács-Kiskun Megye Közművelődéséért díj (2009), Magyar Örökség díj (2014), valamint a Szablyár Péter-díj (2018).

Kapcsolódó cikk
Szablyár Péter Emlékplakettet vehetett át Kispálné dr. Lucza Ilona
Szablyár Péter Emlékplakettet vehetett át Kispálné dr. Lucza Ilona
A Magyarországi Tájházak Szövetsége 2018. április 7-én tartotta meg éves közgyűlését a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban, ahol ünnepélyes keretek között...

Vezetése idején a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum Az év tájháza lett, elnyerte a Látogatóbarát múzeum és a Közösségi múzeum címet. 2004-ben és 2010-ben kétszeresen ítélték oda Az év múzeuma kitüntető címet, ami éveken keresztül egyedülállóvá tette a magyar múzeumok között.

Kispálné dr. Lucza Ilona “Kiskőrös Város Díszpolgára” a 2020. október 23-i díjátadón

Kedves Ilona! Kiskőrös Város díszpolgára címéhez gratulálunk, jó egészséget kívánunk és Reméljük, hogy szaktudásával, tapasztalataival továbbra is a Petőfi-kultusz ápolásán fog munkálkodni.

Kapcsolódó cikk
Több mint két évtized után nyugdíjba vonul Kispálné dr. Lucza Ilona, a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum igazgatója
Több mint két évtized után nyugdíjba vonul Kispálné dr. Lucza Ilona, a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum igazgatója
Több mint 22 év múzeumigazgatói munka után 2019. július 5-én nyugdíjba vonul Kispálné dr. Lucza Ilona múzeumigazgató, aki kiskőrösi származású...

A fotók a 2020. október 23-i ünnepélyes díjátadón készültek.

 

MEGOSZTÁS