Ahogy már korábban hírt adtunk róla, a Bács-Kiskun Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központot a következő három évben is a Főnix Kulturális és Ifjúsági Egyesület fogja koordinálni. Ünnepélyes keretek között került sor a címbirtokosi oklevél átadására, melyet Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztertől vehetett át az egyesület elnöke, Szedmák Tamás, aki interjú keretében ismertette tevékenységüket.
Mit jelent, hogy egy civil szervezet címbirtokos?
-Az ország 19 vármegyéjében és Budapesten működnek ilyen irodák, melyeknek feladata az ott bejegyzett egyesületek, alapítványok tevékenységének támogatása, a civil törvényben meghatározott állami szolgáltatások biztosítása. A Civil Közösségi Szolgáltató Központ címet pályázat útján lehet elnyerni, a sikeresen pályázó civil szervezet három évre kapja meg a felhatalmazást a Miniszterelnökség Civil és Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkárságától. A címet olyan civil szervezetek viselhetik, amelyek vállalják, hogy a Civil tv. 52. §-ában és a címpályázati felhívásban meghatározott feladataikat ellenszolgáltatás nélkül nyújtják az adott vármegye civil szervezetinek.
Erre kapott felhatalmazást a címbirtokossággal a Főnix Kulturális és Ifjúsági Egyesület. Az erről szóló oklevelet Gulyás Gergely miniszter úr adta át. A civil központok működtetését ugyanis a társadalmi és civil kapcsolatokért felelős miniszter ellenőrzi.
Ez egy új lehetőség a civil szervezetek számára?
-Nem. A támogató, szolgáltató hálózat 2012. július 1-én kezdte meg működését. A Civil Közösségi Szolgáltató Központokat működtető civil szervezetek minden megyében és a fővárosban kialakították irodáikat és várják a tanácsra, segítségre szoruló, vagy informálódni vágyó civil szervezetek képviselőit, munkatársait.
A Főnix Kulturális és Ifjúsági Egyesület 2012 júliusától látja el ezeket a feladatokat.
Bács-Kiskun vármegyében hol vannak ilyen irodák?
-Bács-Kiskun vármegye azon kevés vármegyék egyike ahol több, szám szerint kettő iroda is működik. Ezt a megye területének nagysága és a civil szervezetek száma egyaránt indokolja. 2022-ben összesen 3045 civil szervezet volt itt bejegyezve, ebből
- Alapítvány: 978
- Egyesület: 2067
Lehetetlenség lenne egy helyről ennyi szervezetet információval ellátni, ezért döntöttünk két iroda fenntartása mellett: az egyik Kecskeméten, a megyeszékhelyen (Wesselényi u. 1/A. 4. – Frangepán sétánynál) van, a másik pedig Kiskőrösön (Szarvas u. 2. 1.em.5. – Szarvasházban) található.
Irodáink stabil pontjai a megye civil életének, hiszen évek óta állandó elérhetőséggel, a munkatársak türelemmel, és szakmai felkészültséggel állnak az ügyfelek rendelkezésére. Emellett a megye déli részén is rajta tartjuk a vigyázó szemünket, partnereink segítségével. Bácsalmáson ún. Civil Segítő Pont működik, amely a megye déli részén működő szervezeteket segíti, velünk együttműködésben.
Milyen információkra, milyen segítségre van szükségük a civil szervezeteknek?
-A Civil Közösségi Szolgáltató Központok által nyújtott főbb szolgáltatások a következők:
- segítséget nyújtanak a civil szervezetek számára az adminisztratív kötelezettségek teljesítéséhez;
- tájékoztatást adnak támogatási lehetőségekről, pályázati kiírásokról;
- gyakorlati segítséget kínálnak és egyénre szabott tanácsadást végeznek civil szervezetek számára (jogi, közhasznúsági kérdésekben; pénzügyi, könyvelési, adózási kérdésekben; pályázati módszerekre, technikákra vonatkozóan; számítógép-kezelés területén);
- elősegítik a kommunikációt és ösztönzik az együttműködést a szektoron belül, és a szektorok között egyaránt.
A Főnix Kulturális és Ifjúsági Egyesület 2012. július 1. óta látja el a Bács-Kiskun megyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ feladatait és nyújtja megyeszerte a szolgáltatásokat, mint címbirtokos szervezet.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
-Hitvallásunk, hogy a jól működő település három alappillérének: az önkormányzatnak, a vállalkozásoknak és a civil szervezeteknek partnerként kell tekintenie egymásra. Ezt a katalizátor szerepet vállalva dolgozunk azon, hogy a központi költségvetésben biztosított civil források, mint például a Nemzeti Együttműködési Alap eljussanak a felhasználókhoz, és megkönnyítsék ezáltal a szervezetek feladatellátását és hozzásegítsék őket különböző értékes programjaik megvalósításához.
A forrásszerzést, az önkéntesek bevonását, a vezetők képzését és az elszámolást egyaránt támogató szolgáltató központ vagyunk. Nemcsak az ügyfélfogadási időben és az irodákban fordulhatnak hozzánk a civil szervezetek vezetői, képviselői, hanem célunk, hogy eljuttassuk hozzájuk a működésükhöz, a sikeres pályázatokhoz szükséges segítséget.
Ezért kialakítottuk az online, a nyomtatott és a személyes találkozással együtt járó kapcsolatot a civil szervezetekkel.
- Hírlevelünkön keresztül 2100 civil szervezettel vagyunk kapcsolatban a megyében.
- A Civil Kézikönyv című központi információs kiadvány elkészítésében minden évben közreműködünk, amit aztán a megyei rendezvényeink alkalmával valóban kézbe adunk minden jelenlévőnek.
- Előadásokat, képzéseket tartunk – például vezetőképzés zajlott nemrégiben, amely a civil szervezeti vezetőket segíti: számítógép kezelői, adománygyűjtési, önkéntestoborzással kapcsolatos kérdésekben.
- Megyejárásokat szervezünk, amelynek keretében a járásközpontokba a Miniszterelnökség társadalmi és civil kapcsoltok főosztályának munkatársaival együtt érkezünk és adunk közvetlenül tájékoztatást számukra az őket érintő témákban.
- Vármegyei roadshowk alkalmával segítjük a tájékozódást. Évente két időszakban: tavasszal, a pályázatok zárása és ősszel a Nemzeti Együttműködési Alap pályázat kiírásakor szintén házhoz megyünk az információval.
Csak ezek több száz munkaórát jelentenek, de ezen kívül még olyan programokat is szervezünk, amely összefogja a vármegye civil közösségét.
Mondanál erre is néhány példát?
- Kampányokat népszerűsítünk: ilyen például a Jó helyre megy! elnevezésű kampány, amely az adó 1 % felajánlását népszerűsíti. Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2022.09.13-án nyilvánosságra hozta az szja 1%-os felajánlásban részesült civil kedvezményezettek megillető összeget. Kiderült, hogy 2022-ben a tavalyinál kevesebb, 1 443 300 fő ajánlotta fel a személyi jövedelem adója 1%-át valamelyik civil szervezetnek, összesen 10,9 milliárd Ft összegben. Itt van még bőven tennivaló, hiszen az adózók fele rendelkezik csak az 1 %-ról, tehát további 10 milliárd forint körüli összeg marad az államkasszában emiatt, ami segíthetné a helyi vagy nagyobb, civil célok megvalósítását egyaránt: pl a daganatos gyermekeket, vagy éppen az otthontalan kutyákat.
- Civil véradást szervezünk: a Miniszterelnökség kezdeményezésére idén is két véradást szervezünk. A civil szervezetek megszólításával igyekszünk gyarapítani a véradások és a véradók táborát, mert a vér semmi mással nem pótolható gyógyszer és napi 1600 véradásra van szükség Magyarország biztonságos vérellátásához. Most februárban 20 és 24 között három településen: Kecskeméten, Szabadszálláson és Kecelen lesz lehetőség csatlakozni a programhoz, amelyre minden helyszínen a Vöröskereszttel illetve az Országos Vérellátó Szolgálattal közösen toborozzuk a véradókat – ez verseny is voltaképpen, hiszen a legtöbb véradót delegáló civil szervezetek ajándékutalványban részesülnek.
- Civil díjat adományozunk, hogy elismerjük a civil szervezetek munkáját: Az év Bács-Kiskun megyei civil szervezete díjat 2021 óta adjuk át, amelyre egy felhívás segítségével előzetesen javaslatokat gyűjtünk a vármegyében. Eddig2 alakalommal adtuk át ezt a díjat, mindkét évben három-három civil szervezet kapta meg. De elismerjük azokat a vállalkozókat is, aki támogatják a civilek erőfeszítéseit, így veszik ki a részüket a társadalmi felelősségvállalásból. Az év Bács-Kiskun megyei adományozója díjat pedig egy díjazott kapta.
- Ismeretterjesztéssel segítjük a civil társadalom megismerését, az önkéntesség hasznosságát: osztályfőnöki órákon és egyéb közösségekben népszerűsítjük a civil szférát.
- Adományokat gyűjtünk a szervezetekkel közösen. Tavaly karácsonykor például egy Kárpátaljai általános iskola – Aknaszlatinai Bolyai János Líceum kapta meg azt a temérdek tárgyi adományt, amelyet az ország teljes területén gyűjtöttek a civilek.
Hogyan hasznosul ez a gyakorlatban? Hol áll Bács-Kiskun vármegye a pályázati sikerlistán a többi vármegyéhez képest?
–Mi kizárólag a civileknek szóló forrásokkal és leginkább az ország költségvetésében erre a célra fordított összegek célba jutását menedzseljük a munkánkkal. Azt kell mondanom, hogy ez alapján kifejezetten sikeresek vagyunk, mert a Nemzeti Együttműködési Alap forrásaiból Bács-Kiskun vármegye a kezdetektől fogva az élbolyban van, és évről évre fokozatosan nőtt mind a pályázatok száma, mind pedig az elnyert összeg, amiből a civilek működését illetve a programjaik megvalósítását finanszírozni lehetett. Míg 2019-ben ez az összeg 314 millió forintot tett ki, addig a tavalyi évben már 671 millió forintot hozott el 549 pályázat a vármegyébe. De hasonlóan sikeresek voltunk a városi és a falusi civil alap pályázatai során is – mindkét listán az elsők között vagyunk a 20 központ versenyében. Ami természetesen nem verseny, hisz itt a megyék nagysága és a civil szervezetek száma nagyban befolyásolja, hogy mekkora összeg kerül támogatásként ebbe a szektorba, és általánosan elmondható, hogy itt a vármegyék szakemberei között nagyon nagy egyetértés, összetartás és segítőkészség van. Ez abból adódik, hogy azok is civilek, akik a központokat fenntartják, tehát pontosan tudják, milyen problémákkal kell a civil életben szembesülni, mit kell napi szinten megoldani. A civil társadalomra egyébként is jellemző az önzetlenség, tehát mi segítjük egymást a mindennapokban is.
Milyen országos projektben vesz részt a Bács-Kiskun Vármegyei Civil Központ?
Mindenkor nagy lelkesedéssel veszünk részt a közösségépítő, közösségfejlesztő folyamatokban akár helyben, akár vármegyei, regionális vagy országos szinten. 2022-ben a „Miért jó önkénteskedni a civil szervezetekben? Középiskolások megismertetése a civil élettel és az önkéntességgel” országos projektben vettünk részt, aminek keretében az Alacoolj! -Mert civil szervezetet létrehozni menő című társasjáték fejlesztésében vállaltak aktív szerepet. A projekt keretében a középiskolás korosztályt szólítottuk meg, igyekeztünk megismertetni és bevonni őket a civil szervezetek világába.