A Patachich Gábor borrend 27 éve viszi hírét Kecel legzamatosabb nedűinek. Ezzel együtt pedig nemcsak minőségi borok kapnak elismerést egyre szélesebb körben, hanem a helyi kulturális értékek is nagyobb közönséget kaphatnak a bor elkötelezett lovagjai által.
Megkeresésünkre a borrend nagymestere, Lehőcz József foglalta össze a mozgalom keceli jelenét és jövőjét.
Milyen tekintetben szolgálja a borrend Kecel városát és lakosságát, milyen eredményességgel? Hány tagot számlál a rend?
A borrendnek 27 rendes tagja van, illeve 25 fő tiszteletbeli felavatott tagja. Elsődleges feladata a keceli bor jó hírének terjesztése, hirdetése. Ezzek kis keresztmetszetet mutatva vendégszeretetünkről, életünkről, termékeinkről. Eredményességét talán abban tudjuk lemérni, hogy egyre többen jelennek meg a hívásunkra, 2019-ben pl. 25 borrend képviselte magát a negyedszázados ünnepségünkön. Elismernek minket, és ragaszkodnak jelenlétünkhöz Somlótól-Szekszárdig, Tokajtól-Villányig.
A 2020-as év hogyan érintette a borrendet, illetve hogyan próbálta áthidalni ezt az időszakot?
Embert próbáló, pontosabban borrendet próbáló év volt. Ennek ellenére igyekeztünk a nyár végén – a lazítást kihasználva – egy jó kis adhoc rendezvényre csábítani barátainkat a szüreti fesztivál keretén belül; nagyon jó eredménnyel. Sajnos azonban évközi rendevényeink foghíjasra sikeredtek.
Milyen tervek és remények vannak 2021-re?
Reményeink azok mindig vannak, hisz’ az hal meg utoljára. Tervünk egy mindent felülmúló szüreti fesztivál megszervezése a Várossal és a Lovas Klubbal karöltve. Ezek egyelőre tervek, de reméljük nyárra csak rossz emlékként gondolunk majd a pandémia időszakára.
Milyen pályázatot nyert a borrend, és mi valósulhat meg általa? Milyen eredménnyel zárult a vezetőségi ülés?
A NonProfit szervezetek működési költségének segítésére kiírt NEA-s pályázaton sikerült 2.500.000 ft támogatást nyerni. Remélem hiánytalanul le tudjuk hívni, s kiválló célokra fordítani. Szeretnénk technikai hátterünket is fejleszteni informatikai gépek (laptop, tablet, nyomtató), hűtő, kávégép beszerzésével.
Ezen beruházások és tervek megvitatásához a Tóth házaspár adott otthonában egy nagyon kedves vendéglátást (pálinka és borkostoló kocsonyával, a nagyböjt előtti utolsó napon) a szűkített vezetőségnek, a törvény betartása mellett.
Ezúton szeretnék köszönetet mondani Benyák Ferencnek is, mivel a Városi Múzeumban új otthonra találtunk kiváló helyszíneként megbeszéléseinknek, vendéglátásaiknak, ereklyéinknek.
Vannak-e ezen kívül nagyobb változások kilátásban?
Talán a legnagyobb dolog, hogy fennmaradunk, fennmaradtunk, s van jövőképünk. A mai lehetőségek szűkös metszetében nagy eredménynek tartjuk ezt is.
Írta: Csiszér Erika