A Kiskőrösi Óvodák négy feladatellátási helyen, 16 csoportban, 361 kisgyermek számára teremtik meg nap mint nap a harmonikus személyiségfejlődés, a szeretetteljes nevelés-oktatás, a tapasztalatszerző tanulás feltételeit. Az idei nevelési év első felével kapcsolatban ezúttal is Csatlós Erzsébet intézményvezető válaszolt hírportálunknak, akit az óvodai programokról, fejlesztésekről és a személyi állomány, valamint a gyermeklétszám alakulásáról is kérdeztünk.
Hány gyermekkel kezdték a 2023/2024-as nevelési évet? Őket hány óvodapedagógus, pedagógiai asszisztens, dajka gondozza, neveli?
A nevelési év kiemelt feladatának tekintettem az óvodák szakmai színvonalának erősítését, a módszertani kultúra színesítését, új fejlesztési irányvonalak kijelölését, és az ehhez kapcsolódó innovatív folyamatok beindítását az EFQM minőségbiztosítási modell szellemiségének tükrében, mely segíti a szervezet tudatos, hatékony működtetését. A tervező, megvalósító, ellenőrző, visszacsatoló, fejlesztő értékelés áthatja az intézmény valamennyi színterét.
Mindehhez intézményünk humán- és tárgyierőforrás feltételei kiemelkedő hátteret biztosítottak.
A gyermeklétszám kiegyenlített képet mutatott a nevelési év alatt, 4 feladatellátási helyen, 16 csoportban 361 kisgyermek számára teremtettük meg a harmonikus személyiségfejlődés, a szeretetteljes nevelés-oktatás, a tapasztalatszerző tanulás feltételeit.
A csoportlétszámok alakulását tekintve két csoport lépte túl a maximalizált 25 főt. Ezek a csoportok szülői beleegyezéssel és a képviselő-testület által meghatározottak szerint működhettek létszám túllépéssel.
A mindennapi nevelő-oktató munka feladatait többek között 34 fő óvodapedagógus, 1 fő fejlesztő pedagógus, 1 fő gyógypedagógus–logopédus, 5 fő pedagógiai asszisztens és 18 fő dajka látja el.
Intézményükbe hány új dolgozó érkezett az idei nevelési év első felében?
A Kőrisfa Óvoda nevelőtestületét erősíti szeptember óta Molnár Kitti, aki gyakornokként a Katica csoportban tölt be óvodapedagógusi munkakört. A Batthyány Óvodában a Pillangó csoportban Kósa Barbara friss óvodapedagógusi végzettséggel látja el feladatait. A Szűcsi Óvodában Bozó-Kutyifa Eszter vezető feladatokkal lett megbízva.
A módszertani kultúra erősítése érdekében az intézményünk dolgozói augusztus hónapban 3 napos továbbképzés keretében szélesíthették tudásukat a fenntarthatóságra nevelés témakörében.
Az anyanyelvi munkaközösség szervezésében a Mese világnapja alkalmából Szentendrén megrendezésre kerülő konferencián vettek részt munkatársaink.
Továbbiakban is támogatom kollégáimat, hogy intézményi szinten szervezett továbbképzések keretében, illetve önképzések formájában pedagógiai tudástárukat bővítsék.
Rendszeresen tudósítunk mi is a Kiskőrösi Óvodák programjairól, így látjuk és tapasztaljuk, hogy rengeteg eseményt valósítottak meg az idei nevelési év első felében is. Ezek közül kiemelne, felsorolna néhányat?
A nevelési év első felében számos olyan program, projekt, óvodai esemény színesítette az oktató-nevelő munkát, amelyek szolgálták a kisgyermekek harmonikus személyiségfejlődését, ismereteinek gyarapodását, tudásának szélesítését.
Ilyen kiemelt programjaink voltak: Egészség-hét, Gyalogló Világnap, Márton-nap, Vörös Kereszt Bázis Óvoda programok – Hősképző, Véradás, Egészségnap, Állatok világnapja, Szülők–nevelők bálja és a közös családi napok, Maci nap, nemzeti ünnepek, az Eatrend Kft. által szervezett interaktív konyhalátogatások, Happy hét, Víz világnapja, Helyi és térségi mese- és versmondó versenyek és napok, Makk Marci egészéghét, Madarak és Fák napja, Szent Mihály napi vásár, Demeter nap, Európai Mézes Reggeli, Mikulás vásár, Flóra virágfesztiválon való részvétel, Adventi családi kézművekedés és a jeles napok eseményei óvodáinkban nagy népszerűségnek örvendtek.
Milyen pályázatokon vettek részt ebben a néhány hónapban?
A környezettudatos szemlélet képviselése, a szelektív hulladékkezelési stratégia, az energiaforrásokkal kapcsolatos előrelátó gondolkodás kiemelt jelentőséggel bír a Kiskőrösi Óvodák tagintézményeiben. A Homokhátsági Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás által meghirdetett „Kizöldítő” környezetvédelmi programban való közreműködés ismét egy nagyszerű lehetőségnek bizonyult, hogy óvodásaink igazolhassák a hulladékmegelőzésben és szelektív gyűjtésben való jártasságukat. A környezetvédelem legfontosabb feladatait bemutató rajzok, és az újrahasznosított anyagokból készült játékok, dekorációk nagyszámú delegálásának köszönhetően a Kiskőrösi Óvodák elnyerte a „Kizöldülő Óvoda” címet, és mellé a „Legaktívabb óvodának” járó 100.000 Ft értékű kötetlen felhasználású pénzdíjat.
Természetesen számtalan díjat kaptak óvodásaink, óvodai csoportjaink a rajz, versmondó, mesemondó versenyeken is.
Augusztus 31-én a tanévnyitó értekezlet alkalmával elhangzott, hogy számos felújítás, fejlesztés érintette az óvodák épületeit. Melyeket emelné ki?
A tárgyi feltételek is minden óvodában gyarapodtak ebben a félévben is. A beruházások legfőképpen a költéséghatékonyság megvalósulását célozták meg. Az egyik legnagyobb beruházás a Batthyány Óvoda fűtés korszerűsítésének megvalósítása és a hűtő–fűtő klímák beszerelése a csoportszobákba. Hűtő-fűtő klíma az Erdőtelki és a Szűcsi Óvoda csoportszobáiba is felszerelésre került. Továbbá a Szűcsi Óvodában egy fúrt kút kivitelezése is megtörtént.
Minden óvoda folyamatosan fejlődik a kisebb értékű tárgyi eszközök beszerzésével is, melyek leginkább a szülőkkel közösen megrendezett jótékonysági alkalmak adományaiból valósulhatnak meg.
Szeretném megköszönni kollégáimnak hogy a rendezvények sikeres megvalósulását mindenkor támogatják. Köszönet a szülői, a külső partneri, a fenntartói és a képviselő-testületi támogatásért.
Milyen terveik vannak a nevelési év második felére?
Összességében elmondható, hogy a nevelési évre tervezett célok, feladatok, vállalások az alkalmazotti közösség példaértékű munkájának, összefogásának, a szervezeten belüli és kívüli hatékony együttműködésnek köszönhetően sikeresen teljesültek.
Számos fejlesztés valósult meg a nevelési év során mind tárgyi, mind szakmai színtéren, amelynek köszönhetően a Kiskőrösi Óvodák fő célközönségének, a gyermekeknek és azok szüleinek megelégedése magas szintű volt. Az év második felében is fent szeretném tartani a jelen állapotot, további fejlesztési irányokat keresve.
A városi médiaközponttal való kapcsolatunk kiemelkedő volt az évben, rendszeresen szerepeltek óvodáink a közéleti fórumokban (sajtó, TV), ezeket a megjelenéseket rendszeresen közzétettük a Kiskőrösi Óvodák facebook oldalán.
Tisztelettel szeretném megköszönni városunk vezetésének, az önkormányzat dolgozóinak, a képviselő uraknak, a szülői és egyéb szervezetek és kollégáim mindenkori támogató segítségét.
Kiemelt kép: VIRA.HU archív fotó