A KEVI Petőfi Sándor Általános Iskolája Petőfi Sándor szülővárosának legrégebbi és legnagyobb általános iskolai nappali rendszerű nevelést, oktatást végző iskolája, amelyet 1836-ban a városalapító evangélikus szlovákok alapították. A 2023/2024. évi tanév első félévének eseményeiről, eredményeiről, fejlesztéseiről Grausza Jánosné mesélt hírportálunknak, aki 17 éve tevékenykedik tagintézmény-vezetőként az oktatási intézményben.
Hány diákkal indult a tanévet?
Az utóbbi évek legmagasabb tanulói létszámával kezdtük meg a tanévet. Jelenleg 583 diákunk van, ebből 304 fő alsó tagozatos, 279 fő felső tagozatos.
Nagy öröm számunkra, hogy ennyien választják iskolánkat, ugyanakkor igen komoly feladat a mindennapok logisztikája, hiszen évek óta hely szűkével küzdünk. Az oktató-nevelő munka színvonalát és programjaink megvalósítását viszont nem érintik ezek a problémák.
Szép számmal érkeztek iskolájukba új pedagógusok, akiket mi is bemutattunk. Említsük meg őket!
Alsó tagozaton napköziben kezdték meg munkájukat: Ambrusné Hadnagy Márta, Farkasné Gombár Ildikó, Schuller Gréta. Felső tagozaton: Dunai-Kiss Kinga angolt és magyart, Kolonusz Lili testnevelést, Pék Henrietta digitális kultúrát tanít alsóban és felsőben, míg Korsós Nándor digitális kultúrát. Budáné Torgyik Szilvia decemberben érkezett tantestületünkbe, ő könyvtárosi és tanítói feladatot lát el.
Milyen programokat, eseményeket valósítottak meg az első félévben?
Tanév elején rendszeresen tartunk családi délelőttöt az első osztályosoknak. Ilyenkor a gyerekek megismerkednek a tanítókkal, a hitoktatókkal, az iskolaépülettel, ellátogatnak a templomba, megkapják tankönyveiket. A piaclátogatás, a termények betakarítása, a szüret az alsó tagozatosok programja. Ezek a természetismeret és a technika tantárgyak oktatásához járulnak hozzá.
Részt vettünk a Kizöldítő Programban is, ehhez kapcsolódott a piaclátogatás. A könyvtárlátogatások is rendszeresek, illetve alkalomadtán a könyvtár munkatársai is ellátogatnak hozzánk. Családi napokat az osztályok nagy részében tartanak, melyeket az osztályfőnökök szerveznek meg, jellemzően év elején, illetve a tanév végének közeledtével. A Petőfi 200 programok zárásának alkalmával több csoportunk, osztályunk vett részt a város, illetve a múzeum által szervezett programokon.
A madárgyűrűzés a természetismerethez tartozó alkalom, melyen nem először vettek részt a gyerekek. A szüreti témanap az alsósoknak rendszeres programelem iskolánkban. Ilyenkor rajzolnak, képzőművészeti, technikai foglalkozásokat tartunk számukra, illetve ilyenkor a tantárgyi órákba is becsempészik a szürettel kapcsolatos ismereteket, népszokásokat a pedagógusok. Az Európai Diáksport Napon minden évben részt veszünk, alsó és felső tagozaton egyaránt.
Szeptemberben és októberben is voltak osztálykirándulások. A gyerekek Budapestre, Ópusztaszerre, Óbányára és Kecskeméten a Ciróka Bábszínházba is ellátogattak. Ezek közül egy-egy évfolyam kirándulását az iskola támogatja a buszköltség átvállalásával. A bábszínházi látogatásokat a pedagógusok szervezik és a szülők finanszírozzák.
A zene világnapja alkalmából is az alsósok szoktak programokat szervezni a Kiskőrösi SZÓ-LA-M AMI-val közösen. Nemzeti ünnepeinket méltón megünnepeljük: október 6-i ünnepségünket a 6., míg a 23-i műsort a 8. évfolyam szervezte és mutatta be.
Egyházi iskola lévén minden évben tartunk csendesnapot. Ezt Pethő-Szűcs Mária iskolalelkész szervezi a hitoktatókkal együtt, akik játékos, könnyed programokkal készülnek az adott témán belül. Ehhez kapcsolódik a Paraklétosz könyvvásár is. A kiadó évente egyszer-kétszer árusít nálunk.
Novemberben, idén először részt vettünk a koraszülöttek világnapján. Ezen kívül négy nagy programot szerveztünk ebben a hónapban. Ebből az egyik a Szakmák hete volt, mely az egész intézményt érintette. Ezen belül tartottuk meg pályaválasztási témanapunkat, mely egy egésznapos program volt az alsósoknak és a felsősöknek. Idén nagyon színes volt a program. Különféle szakmák képviselői jelentek meg ezen az alkalmon: egykori diákjaink, illetve szülők, akik saját szakmájukat, munkájukat mutatták be a gyerekeknek, míg a 8. osztályosok üzemlátogatásokon is részt vettek. Nagyon színvonalas lett a program, sok pozitív visszajelzést kaptunk.
Az alsó tagozatosoknak idén is lehetőségük volt Filharmónia bérletet venni, ide meghívtuk a Harangvirág Óvoda nagycsoportosait is, akik nagyon jól érezték magukat. Német nemzetiségi osztályaink is vannak, így Márton-napi műsorunkat a Német Nemzetiségi Önkormányzat tagjaival és a Harangvirág ovisokkal közösen tartottuk meg, sőt még Soltvadkertről is eljöttek néhányan. A legnagyobb szervezés a szülők-nevelők bálja volt, mely igazán jól sikerült.
A hagyományoknak megfelelően az angolosok Hálaadás-napi party-t is szerveztek, amin szinte az összes felsős tanulónk részt vett.
Decemberben is számtalan program került megvalósításra. Iskolalelkészünk egy adventi kézműves versenyt hirdetett meg a gyerekek között.
Megtartottuk a Mikulás ünnepségeket, és a karácsonyi ünnepségeket, melyet minden osztály megrendez. Adventi délutánunkra meghívtuk a nagycsoportos óvodásokat is a szüleikkel együtt. Az alsósoknak megrendezett eseményen kézműves, illetve játékos sportfoglalkozásokat tartottunk a gyerekeknek. Az Eatrend Kft. jóvoltából finom kalács és tea volt uzsonnára. Igazán jól sikerült ez az alkalom is. Mivel erre az eseményre most a szülőket nem hívtuk meg, ezért az Adventi téren béreltünk egy faházat szombat estére, így őket oda invitáltuk meg egy pohár forralt borra, teára és egy jó beszélgetésre, találkozásra.
Pék Henrietta szokásos módon idén decemberben is elkápráztatott minket adventi kalendáriumával az aulában.
A Pünkösdi gyülekezet bábcsoportja, Bálint Miklós vezetésével egy-egy előadást tartott diákjainknak, melyet nagyon élveztek. Ezzel is hangolódhattak a karácsonyra. Az adventi koncerten szerepelt az énekkarunk a katolikus templomban és részt vettünk cipősdoboz, csoki, illetve játékgyűjtésben is, melyeket pedagógusok szerveztek.
Míg a Digitális Tudásközpontban Kecskeméten a 4. évfolyam ismerkedhetett meg a robotikával. Így érkeztünk el a karácsonyhoz, amikor is az utolsó tanítási napon egy karácsonyi istentisztelettel zártuk a tanév ezen részét, míg kollégáinknak karácsonyi ebédet rendeztünk.
Diákjaik milyen kiemelkedő sikereket értek el?
Helytörténeti vetélkedőn helyezést ért el: a 3.a, a 7.b és a 8.b osztály.
Soltvadkerti mesemondó versenyen:
Szamek Zoé alsósok között 2.helyezett
Felsősökök között:
1.helyezett: Patócs Jázmin 5.a
1.helyezett: Pivarcsi Lilla 5.b
2.helyezett: Kovács Mira 5.a
3.helyezett: Kiss-Berdó Viola 5.a
Petőfi szavalóversenyen (KEVI gimnázium):
1.helyezett: Kiss-Berdó Marcell 8.a
Különdíjas: Döme Zita
Pápai Gyurátz Ferenc Evangélikus Ált. Isk. által meghirdetett meseíró verseny:
1.helyezett: Babucsik Borbála 5.b
Sport: Diákolimpia 4.csoport fiú futsal verseny körzeti 1. hely, területi döntő 1.hely, bejutottak a megyei döntőbe is.
Milyen pályázatokban vettek részt:
Mint már említettem, a Kizöldítő Program keretében a piacra látogattak diákjaink, illetve a 8. évfolyamosok Zánkára utaztak Erzsébet-táborba szeptemberben. A Határtalanul program keretében a 7. évfolyam Erdélybe látogatott.
Az épület felszereltségét érintette fejlesztés, újítás?
Új internethálózat kiépítésére, informatikai eszközbővítésre került sor 10 millió Ft értékben.
Felújítottuk főbejáratunkat is, melynek költsége 5 millió Ft-ba került.
Továbbá a tornacsarnok belső nyílászáróinak cseréjét (1,5 millió Ft) és a tornacsarnok árnyékolását (1,5 millió Ft) oldottuk meg a tanév első felében, önerőből.
Milyen terveik vannak a következő félévre?
A munkatervben meghatározott feladatok, programok megvalósítása, sikeres beiskolázás és a nyári felújítási munkák megszervezése (régi szárny belső korszerűsítése) szerepel a terveink között.
Fotók: KEVI Petőfi Sándor Általános Iskolája – Kiskőrös
Kiemelt kép: VIRA.HU archív/KEVI