Az év végéhez közeledve mindannyian számot vetünk az elmúlt esztendő történéseiről. Ahogy egyéni életünket átgondoljuk, úgy a szűkebb környezetünk problémái, közös sikerei is eszünkbe jutnak.
Turán Istvánné Margó, a kiskőrösi Petőfi Sándor Városi Könyvtár igazgatója is beszámolt a 2020-as esztendő főbb eseményeiről.
Ahogyan más kulturális intézmény, mi is elmondhatjuk, az eddigiekhez képest az egyik legtöbb kihívást hozó évet hagyjuk lassan magunk mögött. A pandémia felülírta terveinket és a mindennapi életünket.
Az évet öt jól elkülöníthető időszakra bonthatjuk, januártól március közepéig a szokásos rendszerben és nyitvatartási időben szolgáltattunk, majd március közepétől május közepéig zárva voltunk, ezt követően július közepéig lehetőségünk volt könyvek házhoz szállítására. Június 15-től november 10-ig ismét fokozatosan, és a járványügyi intézkedéseket betartva újra kinyithattunk, és november 11-től ismét látogatási tilalom van érvényben a könyvtárakra vonatkozóan.
Kölcsönzési adatainkat áttekintve az látható, hogy a „Könyvtár házhoz megy” tavaszi egy hónapos időtartama alatt a korábbiakhoz képest olvasóink 50%-a vette igénybe a szolgáltatást. A mostani, egy hónapos időszakra a „Könyvtár a kapuban” szolgáltatással jelentkeztünk, ami azt jelenti, hogy a könyvtár kapujában (ajtajában) kiadjuk olvasóinknak az előzetesen kért könyveket, illetve vissza is lehet hozni az elolvasott köteteket. Ezt a fajta szolgáltatást sokkal többen, olvasóink 63%-a vette-veszi igénybe. Azt is el kell mondanunk, hogy az olvasói igények kielégítése ilyen módon legalább ugyanakkora, ha nem nagyobb munkát jelent a könyvtárosoknak, mint a normál ügymenet.
A számokat elemezve még egy érdekes következtetés vonható le a két teljes szolgáltatás-elérést nyújtó időszakban: A korábbi években a nyári időszakot mindig szolidabb forgalom jellemezte, az idén ez egyáltalán nem így volt. Mintha mindenki érezte volna, hogy addig kell jönni, ameddig lehetséges… Hiszen bármennyire is mindent megteszünk azért, hogy kaphassanak olvasnivalót látogatóink, a könyvespolcok közötti böngészés semmivel sem pótolható.
A kora tavaszi két hónapos úgymond teljes karanténidőszakot igyekeztünk jól kihasználni: Régi, több példányos, elrongálódott könyveinkből a szokásosnál is többet tudtunk idén selejtezni, valamint a gyűjteményt is átrendeztük, szerintünk felhasználóbarátabb lett a könyvek elhelyezése.
A könyvtár on-line felületein, weboldalunkon és közösségi oldalainkon naponta jelentkeztünk újabb-és újabb látni-, hallani- és olvasnivalókkal. Kéthavonta megjelent on-line folyóiratunk, a Kiskőrös Múltjából is. Könyvszelfi játékkal és on-line fejtörőkkel is jelentkeztünk, sőt a napokban elindítottuk a könyvtár Youtube csatornáját is.
Mindeközben, mint minden kulturális dolgozó, mi is kikerültünk a közalkalmazottak köréből, ennek minden adminisztratív teendőjét is meg kellet oldanunk. Nem maradtunk magunkra a feladattal, itt is köszönjük jegyző úr és az Informatikai és Könyvtári Szövetség segítségét.
Amikor tudtuk, megtartottuk programjainkat:
A Magyar Kultúra Napján januárban Tarics Péter felvidéki írót láttuk vendégül, februárban megtartottuk a városi és járási Mesemondó találkozót.
Ősszel pedig csatlakoztunk az Országos Könyvtári Napok programsorozatához.
Komlós Kinga helyi íróval találkozhattak olvasóink, várostörténeti előadást, helytörténeti sétát szerveztünk, ezúttal az evangélikus temetőben. Könyvtárunk múltját idéző kiállítással is jelentkeztünk, sőt egy Facebook-os eseményünk is volt, melynek köszönhetően olyan közismert emberek fotóival találkozhattak látogatóink, akik valaha már megfordultak intézményünkben.
Könyvtári óráink, MeseVár foglalkozásaink megrendezésre kerültek, klubjaink működtek, amíg lehetséges volt, de a Kamasz-Klub tagjai például az on-line térben is folyamatosan találkoznak.
Nem volt könnyű évünk. Ugyanakkor sokat jelent mindannyiunk számára naponta látni olvasóink örömét, amikor a könyvtár ajtajában kezükbe vehetik a nevükre összekészített könyvcsomagokat.
Kiemelt kép: Kincses Szilvi (VIRA archív fotó)