Idén is több sikeres program, kisebb-nagyobb rendezvény részesei lehettek a csengődiek. A közművelődés közösségi ügy – vallja Kovács Nikoletta művelődésszervező, aki kiemelten fontosnak tartja azokat a helyi, nem feltétlenül formális egyesületbe szerveződő közösségeket, amelyeknek tagjai a hívó szóra azonnal felelnek, mi több, ők maguk kezdeményeznek különböző programokat, megmozdulásokat. 2024 kulturális programjairól beszélgettünk a csengődi közösségi színtér munkatársával.
Milyen kiállításokat tekinthettek meg idén az érdeklődők intézményükben?
Kiállításokat nagyobb rendezvények részeként szervezünk elsősorban, vagy a település ünnepeihez, valamint intézményeihez, klubjaihoz kapcsolódva. A legtöbb látogatót idén is a falunapok rendezvénysorozatának keretében kiállított alkotások vonzották, ahol ezúttal is a csengődi származású művészek munkáit tekinthették meg az érdeklődők. Flaisz János és Zsíros Zoltán festményeit, Dobrovitz Klára üvegműves és Göncziné Heftner Anna gyöngyfűző remekeit mindig érdeklődve keresik a résztvevők, idén Szmutka Katalin grafikáival és selyemfestményeivel, valamint Németh Zoltán festőművész alkotásaival is megismerkedhettek az érdeklődők. Nagy érdeklődés övezi – különösen a Csengődről elszármazottak és a más településekről érkezők körében – a helytörténeti tájházunk évről évre gyarapodó állandó kiállítását.
A Petőfi Kulturális Program keretében a kiskunsági és a Kecskemét környéki puszták pásztorainak életét bemutató vándorkiállításra is sokan kíváncsiak voltak áprilisban. Tavasszal és ősszel kisállat-kiállításokon is részt vehettek az érdeklődők.
Milyen előadások kerültek megrendezésre 2024-ben intézményükben?
Színházba hívtuk a gyerekeket a Föld napjához kapcsolódva: a Léghajó Színház produkciója felhívta a figyelmet az ember felelősségére a természet megóvásában. A nyár folyamán két nagyszínpadon bemutatott és ősszel egy kisebb, irodalmi témájú előadás valósulhatott meg a Petőfi Kulturális Program jóvoltából. Júliusban Bársony Bálint és zenekara, a Magyar Rhapsody Projekt vendégszerepelt nálunk: az ősi zenei utazáson elődeink és a rokon népek dallamai keltek életre, melyeket magyar népi hangszerek mellett modern hangszereken is megszólaltattak a muzsikusok.
Augusztusban a Déryné Program keretében a Békéscsabai Jókai Színház színvonalas előadását láthatta a közönség. Szécsi Pál és Domján Edit szomorú-szép történetét, különleges kapcsolatát mutatta be a zenés színmű, melynek létrejöttében közreműködött a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzeti Művelődési Intézet.
A Magyarország a hazánk című előadás keretében a magyar nyelv csodáit, nemzetünk irodalmi értékeit mutatta be a közönségnek Horváth Szabolcs előadóművész, Kis-Réger Wanda színművész és Kabai Gábor gitárművész, valamint a műsor szerkesztője, Frankó Attila.
Milyen egyéb programok kerültek megrendezésre az idei évben intézményükben? Mekkora látogatottságszám volt jellemző ezeken az eseményeken?
Az intézményekkel, civil szervezetekkel együtt szervezett, a nemzeti ünnepeinkről való megemlékezések mellett a házasság hete ünnepkörbe helyezve rendeztük meg a jubiláló házasok ünnepét, melyen a kerek évfordulójukat ünneplő párokat köszöntöttük.
Az év elején a véradók és a polgárőrök is báloztak, és az iskola tematikus műsoros estjén is megtelt a művelődési ház.
A költészet napjáról is sok-sok szavalattal emlékeztünk meg: az óvodások és az iskolások mellett felnőttek is elhozták, megosztották kedves verseiket.
A tánc világnapjához kettő program is kapcsolódott: május elején a szenior örömtáncosok bemutatóját, a hónap végén pedig az iskolások látványos táncgáláját tekinthették meg a csengődiek.
A rajzfilmünnephez egy alsó tagozatosoknak szóló filmvetítéssel csatlakozott intézményünk: Dargay Attila klasszikus művét, a Lúdas Matyit tekinthették meg a negyedik osztályosok november közepén.
Az Országos Könyvtári Napokon az ovisok a négy elem, köztük elsősorban a víz éltető szerepével ismerkedtek Görög Gáborné könyvtáros közreműködésével. A témával kapcsolatos könyvek is felkeltették az érdeklődésüket, örömmel lapozgatták a színes, tartalmas kiadványokat.
Könyvbemutatóink többféle korosztályhoz szóltak: Weitz Teréz Ki-csoda vagy című könyvével az útkeresőknek segít felismerni erősségeiket, megtalálni valódi hivatásukat.
Trux Béla a keresztes háborúk, a magyar őstörténet és az Árpád-ház korának kutatójaként regényeiben, novelláiban többnyire ezt az időszakot dolgozza fel. Előadása negyedik és ötödik osztályos tanulóknak szólt, mellyel célja elsősorban az olvasás és a történelem megkedveltetése volt.
Jantyik Zsolt Artisjus- és eMeRTon-díjas szövegíró, zenész, énekes Petőfi előtt tisztelegve írta meg az Ezüstbojtárt, a modern János vitéz történetét. Könyvbemutatóval egybekötött előadásán résztvevők számos új és érdekes információval gazdagodhattak Petőfi Sándor életével és életművével kapcsolatban. A művész a könyv bemutatása mellett a magyar nyelv, a magyar történelem és kultúrtörténet, valamint a zene és más társművészetek világába is elkalauzolta hallgatóságát. Ez a bemutató is a Petőfi Kulturális Program keretében, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Nemzeti Művelődési Intézet támogatásával valósult meg.
Székely Gábor Attila Feliratos falvédők a Felső-Kiskunságból című könyvének bemutatójára is sokan voltak kíváncsiak. A szerzőtől egyebek mellett megtudtuk, honnan érkezett a falvédőkkel való díszítés szokása, mit árul el a kivarrásuk módja vagy színvilága, és tematikusan ismerhettük meg a rajtuk ábrázoltakat. Az „asszonyi kezek dicsérete” nemcsak vetített képek formájában tárult a résztvevők elé, hanem Makai Erzsébet gyűjteményéből, valamint a tájházunkban fellelhető kincsekből is láthattunk szép darabokat. A programmal a Kultúrházak éjjel-nappal országos programsorozathoz is kapcsolódtunk.
Idén is több témában szerveztünk ismeretterjesztő előadást kicsiknek és nagyoknak. Tavasszal – aktualitása okán is – egy hadtörténeti előadásra hívtuk az érdeklődőket, akik az 1848-49-es szabadságharc kiemelkedő jelentőségű eseményéről, a tavaszi hadjáratról láthattak vetített képes bemutatót Pintér István történész, nemzetőr ezredes, valamint fia és kutatótársa, ifj. Pintér István előadásában.
Az illóolajok különleges világába Bándity Réka kutatóbiológus vezette be az érdeklődőket, akik a növényi esszenciák elkészítési és tárolási módjáról is tanulhattak, és az előadó által készített növényi kivonatokat meg is szagolhatták, ki is próbálhatták.
Török Zsuzsa klinikai szakpszichológus a demencia egyik okozójáról, az Alzheimer-kórról tartott előadást, mely sok érdeklődőt vonzott más településekről is. A résztvevők a betegség megelőzéséről, okairól, fázisairól és kezeléséről is hasznos információkhoz juthattak.
A múltba repítette el a résztvevőket egy, a Petőfi Kulturális Program keretében megvalósult workshop és két előadássorozat is.
Vágó Piroska, a Kecskeméti Katona József Múzeum Népi Iparművészeti Gyűjteménye munkatársának közreműködésével az alföldi pásztoréletet és -művészetet bemutató vetített képes előadását követően a nemezelés kipróbálására is lehetőség nyílt. A szivárvány színeiben pompázó festett gyapjú hamar pompás ékszerré formálódott a résztvevők keze alatt.
A Kutasd a múltad! című előadássorozaton dr. Gyenesei József levéltáros, a Magyar Nemzeti Levéltár Bács-Kiskun Vármegyei Levéltára igazgatójának közreműködésével a levéltári, a helytörténeti és a családfakutatás alapjaival és az ehhez kapcsolódó online kutatási lehetőségekkel ismerkedhettek meg az érdeklődők.
Novemberben a szintén három alkalmas történelmi fotóklub a fényképek levéltári jelentőségét, helytörténeti vonatkozásait tárta az érdeklődő közönség elé. Virág Balázs levéltáros, a Magyar Nemzeti Levéltár Bács-Kiskun vármegyei munkatársának közreműködésével ismerkedtek meg a résztvevők a fényképpel mint a levéltári munka forrásával, a fotók helytörténeti vonatkozásaival, valamint a fényképek készítésével, tárolásával, digitalizálásával.
Az egészség jegyében kettő nagyobb rendezvényre invitáltuk a csengődieket.
A családi és gyermeknapon május utolsó hétvégéjén a Csengődön elérhető és választható sportolási lehetőségek bemutatása mellett egészséges ételek kóstolására, Szlávik-Kupán Emese sportspecifikus dietetikus közreműködésével szaktanácsadásra is lehetősége nyílt a résztvevőknek, a Kiskőrösi Egészségfejlesztési Iroda jóvoltából. A résztvevők idén is minden korosztályt képviseltek, s gyermeknapi hétvége lévén buborékfocival, subfootball-lal, koncerttel, arcfestéssel, légvárral is vártuk a gyerekeket.
Június végén véradással egybekötött egészségnapot tartottak a helyi Vöröskereszt szervezésében, ahol ingyenes egészségiállapot-felmérésre, szűrővizsgálatokra is lehetőség nyílt.
Nyáron a művelődési házban kettő tábor is megvalósult. A Spirit Alapfokú Művészeti Iskola tánctáborába idén számos tehetséges gyerek érkezett. A mi nyári napközis táborunk középpontjában ezúttal a természet- és állatvédelem állt, de ezúttal is a vizes programok voltak a legnépszerűbbek a gyerekek körében.
A szépkorúakat kettő nagyrendezvény várta idén: a hagyományos idősek napi ünnep mellett a művelődési ház adott otthont az idősklubok térségi találkozójának is, melyre idén is örömmel látogattak el Akasztóról, Hartáról, Kiskőrösről és Soltvadkertről.
Legnagyobb települési rendezvényünk a falunap, melyre idén is színes programokkal vártuk a csengődieket és vendégeinket. A látványos szüreti felvonulás és a színpadi programok is sokakat vonzottak.
Adventi gyertyagyújtásaink is kedvelt közösségi programok: idén az első adventi hétvégén a százhalombattai Liszt Ferenc Vegyeskar adventi hangversenye csendült fel a Magyarok Nagyasszonya templom falai között, valamint adventi kézműves vásárra is invitáltuk az ünnepvárókat.
A második adventi vasárnapon érkezett el körünkbe a kicsik örömére a Mikulás, majd a második gyertyát is meggyújtotta az ünnepváró közösség.
Beszélgetésünkkor a harmadik adventi gyertyagyújtás és a falukarácsony van már csak hátra az éves programjaink közül, utóbbit az ünnepvárás jegyében a negyedik adventi gyertya gyújtásával kötjük majd össze.
Milyen klubok, egyesületek, szakkörök lelnek otthonra intézményükben?
Csengőd egyesületei, például a polgárőrség, a helyi vöröskereszt alkalmainak helyet biztosítunk, egyes rendezvényeiknek társszervezői is vagyunk, és a közösségek gyakran az általunk szervezett programokba is bekapcsolódnak fellépőként vagy segítőként.
A mozgásklub tagjai mellett rendszeresen találkoznak nálunk a társastáncot kedvelők, a zumbások, és az országosan is ismert és elismert művészeti közösség, a Dankó Pista Férfikórus is heti rendszerességgel próbál nálunk.
Helytörténeti klubunk tagjai rendszeresen találkoznak őrizve, éltetve a település értékeit, gazdagítva ezzel Csengődöt. Hegyi Zsuzsanna és Földi István, a klub vezetői amellett, hogy szakmai körökben is elismert, elkötelezett helytörténészek, a mintegy kettőezer tagot számláló Csengődi Képtár közösségi oldal létrehozói-szerkesztői, rendre kiállításokkal gazdagítják ünnepeinket. Emellett idén a település intézményeinek képes történetét dolgozták fel tablók formájában, és közreműködnek a két település, Csengőd és Tabdi közös büszkeségéről, Dankó Pistáról készülő könyv szerkesztésében is.
A közművelődés közösségi ügy. Művelődésszervezőként kiemelten fontosnak tartom azokat a helyi – nem feltétlenül formális egyesületbe szerveződő – kisebb-nagyobb létszámú közösségeket, amelyek a hívó szóra azonnal felelnek, mi több, ők maguk kezdeményeznek különböző programokat, megmozdulásokat. Ilyen például a közösségi teret ünneplőbe öltöztető társaság, vagy az adventi ablaknyitogató közösség és számos önkéntes, akik rendezvényeken önzetlenül segítségünkre vannak.
2024-ben volt bármilyen fejlesztés, ami az intézményt vagy annak működését érintette?
A művelődési ház energetikai korszerűsítése nagyrészt elkészült, a világítás-korszerűsítés zajlik, és a jövő év első felében a tervek szerint ez is teljesen elkészül.
Idén volt dolgozókat érintő változás?
Kreatív könyvtáros kolléganőm, Görög Gáborné Hajnalka mellett, mint korábban is, Dignerné Kovács Erika állt helyt a mindennapokban.
Milyen terveik vannak a jövő évre?
Természetesen a kedvelt és sikeres programjainkat megőrizzük, hagyományos nagyrendezvényünk, a falunap mellett idén is tervezünk színházi előadásokat, zenei produkciókat, irodalmi estet, könyvbemutatókat, érdeklődéstől függően tanfolyamokat, ismeretterjesztő előadásokat. Jövőre is választhatunk majd a Nemzeti Művelődési Intézet által koordinált programok közül, melyek kiállításokkal, filmvetítéssel, előadásokkal és újabb közösségek bevonásával gazdagíthatják a csengődi kulturális életet. Köszönet érte!
Várjuk a javaslatokat, az ötleteket, és mindenkit szeretettel várunk közösségi alkalmainkra 2025-ben is. Békés új esztendőt kívánunk mindenkinek!